Скасувати непосильні тарифи: обіцянки чи гарантії?

Сергій Товкач
17.01.2021 о 13:42 · 24 хв читання

Минулими днями Україну «накрило» не лише снігом і морозами, а й черговими масовими протестами. Мешканці нашої держави, шоковані сумами в платіжках за комірне вдалися до випробуваного методу привернення чиновницької уваги до своїх проблем – перекриття автодоріг. Полтавщина, Харківщина, Миколаївщина, Буковина, Прикарпаття…

Цього разу людей штовхнуло під колеса автотранспорту неабияке підвищення тарифів на енергоносії та скасування Урядом соціальних пільг в сфері електропостачання.

Через підвищення тарифів перекрили дорогу

Роздратовані новаціями українці взялися брати приступом владні осередки. Як це сталося, наприклад, в Житомирі, де протестанти штурмом проникли до сесійної зали обласної ради, змусивши її президію прийняти звернення до НКРЕКП, Кабінету Міністрів, Антимонопольного комітету, Верховної Ради щодо цін на газ та електроенергію.

Мешканці Житомира прорвалися до своїх обласних депутатів

Не пасли задніх і наші ковельські обранці. 15 січня розпорядженням міського голови Ігоря Чайки була скликана позачергова сесія Ковельської міської ради, серед питань порядку денного якої був проект Звернення місцевих депутатів до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо неприпустимості зростання цін на постачання та розподіл електричної енергії, постачання природного газу та розподіл природного газу.

На відміну від «гарячих» регіонів у Ковелі прийняття рішення-звернення пройшло цілком мирно.

Усі 34 присутні на сесії депутати Ковельської міської ради проголосували за неприпустимість зростання цін на постачання та розподіл електричної енергії, постачання природного газу та розподіл природного газу

– повідомив офіційний сайт представницького органу міста

Ну, здавалося б, порядок. Звернення – проголосоване. Вимоги до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та НКРЕКП – зафіксовані. А що ж далі?

А далі починається саме найцікавіше: чи спроможні оті столичні адресати сотень скерованих по Україні «чолобитних» від місцевих та регіональних рад суттєво вплинути на ситуацію, виконати вимоги представників свого електорату?

Вочевидь – ні! Ймовірні лише косметичні, тимчасові послаблення «тарифного зашморгу». Бо основні, стратегічні, умови тарифоутворення на енергоносії, на тепло- та електропостачання закладені до жорстких умов співпраці України з Міжнародним Валютним Фондом (далі – МВФ).

Попри те, що історія взаємостосунків нашої держави з МВФ сягає 1994-1995 років офіційне публічне документування українською стороною такого співробітництва дуже скупе і охоплює у вигляді Листів про наміри та Меморандумів про економічну та фінансову політику лише період з 2009 по 2020 роки.

Однак саме ці документи свідчать: нинішні негаразди мільйонів українських родин формувалися впродовж десятиліть.

Нижче подаються в хронологічному порядку витяги з офіційної кореспонденції міжнародного характеру повноважних представників держави Україна – Президентів, Прем’єр-міністрів, Голів Національного Банку України, Міністрів фінансів з Міжнародним Валютним Фондом в особі його Директорів-розпорядників.

23 липня 2009р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Домініку Стросс-Кану):

Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, Голова Національного банку України Володимир Стельмах, в.о. Міністра фінансів Ігор Уманський

Ми також оголосили про підвищення тарифів на газ, сплачуваних домогосподарствами (із уведенням у дію 1 вересня 2009 року) та теплокомуненерго (із уведенням у дію 1 жовтня 2009 року), на 20 відсотків. В результаті цього, тарифи для них становитимуть відповідно 31 та 43 відсотка від ціни на імпортований газ.

Ми також оголосили графік поквартального 20-відсоткового підвищення ціни на газ для домогосподарств та теплокомуненерго, починаючи з січня 2010 року.

Ми не підтримуємо прийняття Верховною Радою України законопроекту, що передбачав би підвищення мінімальної заробітної плати та пенсії до рівня, неприйнятного для державних фінансів; будь-які подібні законопроекти будуть заветовані»,

– підписали Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, Голова Національного банку України Володимир Стельмах, в.о. Міністра фінансів Ігор Уманський

16 липня 2010р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Домініку Стросс-Кану):

Прем’єр-міністр Микола Азаров, Голова Національного банку України Володимир Стельмах, Міністр фінансів Федір Ярошенко

Ми підвищили ціни на газ для кінцевих споживачів – комунальних підприємств та усіх категорій населення на 50 відсотків

Ми також скасували пільгові ціни на газ, що відпускається для цукрової, хімічної, мінерально-добривної та металургійної галузей і будемо підтримувати ціни на газ для промислових споживачів на паритетному рівні до ціни на імпортований газ.

Додаткове підвищення ціни на газ буде необхідним для того, щоб встановити єдину для усіх споживачів ціну на газ, паритетну з цінами на імпортований газ, та забезпечити НАК «Нафтогаз» ресурсами, яких він потребує для вдосконалення інфраструктури та виконання своїх зобов’язань, не покладаючись на ресурси з бюджету. З цією метою додаткове 50-відсоткове підвищення ціни на газ для населення та підприємств ТКЕ має вступити у дію у квітні 2011 року.

Ціни на газ для населення та підприємств ТКЕ продовжуватимуть підвищуватися щопівроку, допоки не буде досягнуто паритету між рівнем цін на газ на внутрішньому ринку та на імпортований газ. Після цього усі ціни на газ будуть коригуватися за необхідності, щоб відповідати рівню ринкових цін.

Для забезпечення передачі збільшення ціни на газ для комунальних підприємств до їх кінцевих споживачів було ухвалено закон про передачу повноважень із встановлення тарифів на опалення для комунальних підприємств новому незалежному регулятору. Цей незалежний регулятор почне діяти не пізніше, ніж починаючи з кінця 2010 року.

Підвищити тарифи на газ для усіх категорій населення та підприємств ТКЕ на 50 відсотків.

Ухвалити законодавче рішення із скасування дії Закону «Про тимчасову заборону стягнення пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги», щоб заборгованості, накопичені після 1 жовтня 2010 року підлягали дії штрафів

– підписали Прем’єр-міністр Микола Азаров, Голова Національного банку України Володимир Стельмах, Міністр фінансів Федір Ярошенко

22 квітня 2014р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

в.о. Президента Олександр Турчинов, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Степан Кубів, Міністр фінансів Олександр Шлапак

Реформи у енергетичному секторі будуть зосереджені навколо зменшення гальмівного впливу, що справляє цей сектор на фіскальну ситуацію, та підвищення його ефективності. Ключовим механізмом для забезпечення цієї мети буде поступове підвищення роздрібних тарифів на газо- та теплопостачання – підкріплене відповідним підвищенням цін на газ, що відпускається підприємствам ТКЕ.

Зміцнення фінансового стану Нафтогазу та зменшення рівня бюджетного субсидування потребуватиме сталого підвищення тарифів.

До 10 квітня 2014 року регулятор цін на газ (НКРЕ) ухвалить та офіційно опублікує рішення про підвищення тарифів на газ для кінцевих споживачів – населення, на 56 відсотків із набуттям чинності 1 травня 2014 року;

Аналогічним чином, до 18 квітня 2014 року регулятор тарифів на комунальні послуги (НКРКП) ухвалить рішення про підвищення тарифів на теплопостачання для населення – в середньому на 40 відсотків, з набуттям чинності 1 липня 2014 року

Ми внесемо усі необхідні законодавчі зміни з тим, щоб у подальшому рішення про підвищення тарифів набували чинності впродовж 40 днів з моменту його оголошення. Досягнення повної собівартості при роздрібних тарифах на газ та теплопостачання знайде своє відображення в рахунках на комунальні послуги для споживачів;

Також 18 квітня 2014 року ми ухвалили та публічно оголосили про рішення щодо підвищення тарифів та спланували його запровадження на період до 2017 року, графік якого передбачає наступні кроки:

в 2015 році ми підвищимо тарифи на газ та теплопостачання для кінцевих споживачів в середньому на 40 відсотків, із вступом у дію з 1 травня; і після цього, у 2016 та 2017 рр. ми підвищуватимемо ці тарифи в середньому на 20 відсотків на рік у із набуттям чинності нових тарифів 1 травня кожного року, до того часу, поки Нафтогаз не покриє всі свої збитки до 2018 року.

Для того, щоб вилучити з процесу тарифоутворення політичний компонент, 10 квітня 2014 року Верховна Рада увалила законодавчий акт, відповідно до якого встановлення тарифів на теплопостачання у країні є виключною прерогативою НКРКП.

Ми вживемо заходів, щоб:

регулятор цін на газ НКРЕ ухвалив та офіційно оприлюднив рішення про підвищення тарифів на газ для кінцевих споживачів серед населення на 56 відсотків з набуттям чинності 1 травня 2014 року;

аналогічним чином, регулятор ринку комунальних послуг (НКРКП) ухвалив рішення про підвищення тарифів на теплопостачання для населення на 40 відсотків у середньому, з набуттям чинності 1 липня 2014 року.

Також ми публічно оголосимо про рішення і сплануємо графік підвищення тарифів на період до кінця 2017 року, що передбачатиме наступні етапи: у 2015 році ми підвищимо тарифи на газ та опалення на рівні кінцевого споживача у середньому на 40 відсотків, з набуттям чинності 1 травня; і починаючи з того моменту й надалі ми підніматимемо ці тарифи у середньому на 20 відсотків щорічно, з набуттям чинності цього рішення 1 травня кожного року до того часу, поки до 2018 року не буде ліквідовано збитки НАФТОГАЗу

– підписали в.о. Президента Олександр Турчинов, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Степан Кубів, Міністр фінансів Олександр Шлапак

18 серпня 2014 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Шлапак

З 1 травня та 1 липня 2014 року були підвищені тарифи на газ та на теплопостачання для населення;

тарифи для промислових споживачів були скориговані у квітні та травні з урахуванням коливання валютного курсу”,

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Шлапак

27 лютого 2015 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Наталія Яресько

Дуже низькі ціни на газ, що використовується в житлово-комунальному господарстві, і тарифи для підприємств ТКЕ заохочують до надмірного споживання енергії і призводять до великих квазі-фіскальних збитків НАК «Нафтогаз України», спричинюють збільшення імпорту газу, перешкоджають інвестиціям в розвиток внутрішнього виробництва і посилюють проблеми управління.

Для вирішення цих проблем наші реформи мають на меті: (i) повернути прибутковість НАК «Нафтогаз України» за рахунок збільшення ціни на газ і теплову енергію до рівня окупності на основі міжнародних цін на газ, вдосконалення управління компанією і її реструктуризації…

Фінансове оздоровлення НАК «Нафтогаз України» є ключовою метою програми. Для цього ми вживатимемо рішучих заходів щодо підвищення тарифів для населення, покрашення рівня оплати і зниження витрат з метою скорочення дефіциту Нафтогазу до 3.1 відсотків від ВВП в 2015 році і його повного подолання до 2017 року.

Різке зростання цін для кінцевих споживачів. Попри зростання цін на газ і теплову енергію для кінцевих споживачів наприкінці 2014 року на 56 і 40 відсотків відповідно, наступне знецінення гривні розмило прибуток. Ми суттєво збільшимо ціни для кінцевих споживачів і працюватимемо над покращенням рівня оплати.

Ми завершимо процес збільшення цін на газ до рівня паритету з імпортом до квітня 2017 р. Першим кроком стане реформування чинної системи цін для населення, що передбачатиме скорочення цінових категорій з чотирьох до двох. Окрім того, регулятором ринку енергетики буде ухвалене та офіційно оприлюднене рішення про підвищення роздрібної ціни на газ для домогосподарств в середньому на 285 відсотків.

Ми ліквідуємо структуру ціноутворення, що базується на двох категоріях і підвищимо ціни для населення до рівня, необхідного для досягнення 75 відсотків рівня паритету з імпортом у квітні 2016 року і 100 відсотків цього рівня у квітні 2017 року. Після досягнення повного паритету з імпортом ми затвердимо нову методологію формування роздрібних цін на газ, прив’язавши їх у т.ч. до таких релевантних факторів як динаміка цін на імпортний газ і обмінний курс, яка застосовуватиметься щоквартально.

Ціни, сплачувані дочірнім газодобувним компаніям НАК «Нафтогазу», будуть поступово – до квітня 2017 року – підвищені принаймні до рівня, еквівалентного 150 дол. США/ тис. куб. м, для сприяння інвестиціям і нарощування майбутнього видобутку газу. Ми гарантуємо, що наша структура формування цін на енергоносії покриватиме всі витрати на інвестиції в повному обсязі. У разі, якщо компоненти ціни, не пов’язані з НАК «Нафтогаз», будуть змінюватись впродовж року, для їх відображення буде змінюватись роздрібна ціна, а не ціна, отримувана НАК «Нафтогазом».

Ми скоригуємо ціни на теплову енергію до рівня повного паритету з імпортом до квітня 2017 року, щоб дати час для здійснення інвестицій з метою підвищення енергоефективності, що дозволить скоротити втрати в системі і дасть можливість споживачам краще управляти своїм споживанням за рахунок таких заходів, як встановлення лічильників, регуляторів і утеплення. Відповідно, регулятор ринку енергетики прийме та офіційно опублікує рішення про підвищення роздрібних цін на теплову енергію для домогосподарств в середньому на 67 відсотків до 625 грн./гКал із вступом у дію, починаючи з 1 квітня 2015 р. Після цього, ціни на теплову енергію збільшаться до рівня, який відповідатиме ціні на газ, що становитиме 75% від рівня повного паритету з імпортом у квітні 2016 р., і до 100% цього рівня у квітні 2017 року. До цього моменту ціни не будуть коригуватися в бік зменшення. Після цього ми також затвердимо нову методологію розрахунку роздрібних цін на теплову енергію, прив’язавши їх до квартального руху цін на імпортний газ і до обмінного курсу та інших релевантних факторів. Якщо компоненти ціни, не пов’язані з Нафтогазом, зростатимуть протягом року, то відповідно змінюватиметься роздрібна ціна, а не та ціна, яку отримує Нафтогаз.

Новий проект Закону «Про ринок газу» було передано Кабінету міністрів України. Цей Закон прокладає шлях для реструктуризації НАК «Нафтогазу» через створення нової моделі ринку газу в Україні. Закон забезпечить базу для: (і) доступу третіх сторін до газової інфраструктури; (іі) ухвалення методологій та тарифів енергетичним регулятором, а також (ііі) вільної та доброчесної конкуренції через лібералізацію цін. Зокрема, Закон встановлює конкретні механізми розмежування діяльності, пов’язаної з управлінням газовою інфраструктурою, і діяльності з видобування та постачання газу. Ми працюватимемо над тим, щоб цей Закон було прийнято Верховною радою до кінця квітня 2015 р.

Ціни на газ внутрішнього видобутку, що видобувається дочірньою компанією НАК «Нафтогаз» «Укргазвидобування» (УГВ), буде підвищено на 355 відсотків“,

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Наталія Яресько

21 липня 2015 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Наталія Яресько

Ми запровадили рішучі заходи, щоби просунути вперед довгоочікувані реформи, включно в енергетичному секторі, ухваливши новий Закон про ринок газу і збільшивши тарифи для кінцевих споживачів газу та централізованого опалення, відповідно, на 285 і 67 відсотків“,

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Наталія Яресько

1 вересня 2016 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Данилюк

Ми прийняли необхідні рішення стосовно подальшого збільшення тарифів на газ і теплову енергію з 1 травня і 1 липня 2016 року відповідно, що дозволить повністю привести їх до рівня собівартості.

Відзеркаленням нашої налаштованості збільшити ціни на газ та опалення до рівня покриття витрат на основі паритету імпорту стало прийняття і оприлюднення Кабінетом Міністрів рішення про запровадження з 1 травня 2016 р. єдиного роздрібного тарифу на газ на рівні повного покриття витрат. Було також оприлюднене рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про збільшення роздрібних, тарифів на теплову енергію до рівня, співставного з ціною на газ на основі повного паритету імпорту з 1 липня 2016 року.

Для забезпечення того, що тарифи і надалі залишатимуться на рівні повного покриття витрат, ми переглянемо до кінця жовтня 2016 року Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (постанова Кабінету Міністрів України №758) з метою впровадження тимчасового механізму щоквартального коригування роздрібних, тарифів на газ та теплову енергію у разі, якщо тарифи відхилятимуться від рівня повного покриття витрат (на основі паритету імпорту у відповідності до Технічного меморандуму про взаєморозуміння) на 10 або більше відсотків. Перше коригування цін в разі необхідності відбудеться з 1 січня 2017 року. Тимчасове коригування застосовуватиметься до повної лібералізації тарифів, що має відбутись не пізніше 1 квітня 2017 року.

Ми також, починаючи з 1 жовтня 2016 року, здійснюватимемо щоквартальне коригування цін на газ українського видобутку (ціни Укргазвидобування) з метою утримання їх на рівні імпортних цін.

З метою сприяння повній лібералізації газових тарифів ми вноситимемо подальші зміни до постанови Кабінету Міністрів України №758 від 1 жовтня 2015 року з тим, щоб відокремити тарифи на транспортування і розподіл газу від вартості газу як товару

Крім того, до кінця вересня 2016 року ми ухвалимо решту змін (законопроект №4868), необхідних для сприяння застосуванню нового Закону України «Про ринок природного газу”,

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Данилюк

2 березня 2017 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Данилюк

Запровадження механізму автоматичного коригування тарифів на газ та теплове опалення з тим, щоб тарифи на газ та теплове опалення й надалі залишалися на ринковому рівні

Для утримання тарифів на рівні повного відшкодування вартості, ми вже переглянули Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (Постанова Кабінету Міністрів № 758), щоб ввести тимчасовий механізм автоматичного коригування роздрібних тарифів на газ і опалення на піврічній основі у разі, якщо тарифи відхиляються на 10 відсотків чи більше від рівня повного покриття собівартості (на основі паритету з цінами імпорту, як це визначено у Технічному меморандумі про взаєморозуміння (TMВ) (попередній захід для цього перегляду). Тимчасовий механізм коригування діятиме, допоки тарифи не буде повністю лібералізовано.

Для забезпечення повної лібералізації тарифів на газ, до кінця серпня 2017 р. нами буде затверджено Постанову Кабінету міністрів про монетизацію допомоги у рамках субсидій на оплату житлово-комунальних послуг на рівні компаній, що надають комунальні послуги, з кінця вересня 2017 р. (новий структурний маяк).

Також, до кінця вересня 2017 р. ми внесемо подальші зміни до Постанови Кабінету міністрів № 758, якими відокремимо тарифи на постачання і розподіл газу від ціни газу як товару.

Ми також скасуємо схему, за якою домогосподарства, що не отримують субсидій, могли здійснювати оплату за опалення протягом 12 місяців («у розстрочку»)

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, Міністр фінансів Олександр Данилюк

5 грудня 2018 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крістін Лагард):

Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Яків Смолій, Міністр фінансів Оксана Макарова

Відповідно до наших цілей, ми вже запровадили наступні попередні заходи:

Тарифи на газ для побутових споживачів було підвищено, а тарифи на опалення буде підвищено щонайпізніше за тиждень до розгляду Радою виконавчих директорів нашого звернення, що відображає зростання міжнародних цін, І нами прийнято графік подальшого коригування тарифів у наступному році (параграф 8а МЕФП, що додається);

Ми будемо продовжувати наші зусилля з метою просування реформ в газовому секторі.

Зокрема ми:

підвищили оптові ціни на газ, що постачається домогосподарствам та компаніям-виробникам теплової енергії, до 6 236 грн за тисячу кубічних метрів (за винятком тарифів на транспортування та розподіл природного газу, націнок постачальника та ПДВ), починаючи з 1 листопада 2018 року;

– переглянули автоматичний механізм регулювання ціни на газ, щоб забезпечити автоматичне коригування оптової ціни на газ, що постачається домогосподарствам та для опалення з 1 травня 2019 року до 80 відсотків від базової ринкової ціни, як визначено постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018 (як це також визначено у пункті 25 Технічного меморандуму про взаєморозуміння (TMВ));

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) остаточно затвердила та оприлюднила в офіційному виданні дані про підвищення тарифів на опалення, починаючи з 1 січня 2019 року, з метою повного врахування збільшеної оптової ціни на газ, від усіх теплових компаній, що мають ліцензію НКРЕКП, та разом відповідають за близько 60 відсотків обсягу ринку централізованого теплопостачання. Необхідні рішення щодо підвищення тарифів на теплопостачання, починаючи з 1 січня 2019 року, з урахуванням вищої оптової ціни на газ для решти теплових компаній, що покривають не менше 95 відсотків обсягу ринку централізованого теплопостачання, як очікується, будуть прийняті до кінця грудня 2018 року.

Починаючи з 1 січня 2020 року НАК “Нафтогаз” буде продавати газ для побутових споживачів та компаній виробників теплової енергії за переважаючими ринковими цінами, а постачання за спеціальними обов’язками (PSO) буде скасовано до 1 травня 2020 року.

Ми скасували схему, яка дозволяла здійснювати оплату рахунків за опалення протягом 12 місяців («у розстрочку») домогосподарствам, які не отримують субсидії (постанови Уряду № 630 та № 357).

Виконано:

Підвищення оптової ціни на газ, що постачається домогосподарствам та компаніям-виробникам теплової енергії до 6,236 грн. за тисячу кубометрів (за винятком тарифів на транспортування та розподіл природного газу, націнок постачальника та ПДВ), з уведенням в дію 1 листопада 2018 року;

перегляд механізму автоматичного регулювання цін на газ, з метою забезпечення автоматичного коригування оптової ціни на газ, що постачається домогосподарствам та для потреб опалення до 80% від базової ринкової ціни, як визначено в Резолюції КМУ 867, з 1 травня 2019 року; і

затвердження та публікація Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) рішень щодо збільшення тарифів на опалення, введених в дію з 1 січня 2019 року, з метою повного врахування збільшення оптової ціни на газ, запроваджених усіма теплових компаній, що мають ліцензію НКРЕКП (як зазначено в пункті 8a).

Запропоновано на кінець грудня 2018 року:

Підвищення тарифів на опалення, із введенням в дію з 1 січня 2019 року, з урахуванням вищої оптової ціни на газ для решти теплових компаній, що мають обсяги до встановленого НКРЕКП порогу щодо обсягів річного виробництва та постачання теплової енергії, — щоб таким чином, загалом охопити щонайменше 95 відсотків загальної централізованої системи теплопостачання (як зазначено в пункті 8а).

З 1 січня 2020 р. НАК “Нафтогаз України” здійснює продаж/постачання природного газу за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем), але не вище середньої арифметичної ціни газу, за якою Компанія пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати до періоду поставки газу”,

– підписали Президент Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Голова Національного банку України Яків Смолій, Міністр фінансів Оксана Макарова

2 червня 2020 р. МЕМОРАНДУМ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ТА ФІНАНСОВУ ПОЛІТИКУ (Додаток до листа про наміри Директору-розпоряднику Міжнародного Валютного Фонду Крісталіні Георгієвій):

Президент Володимир Зеленський, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Голова Національного банку України Яків Смолій, Міністр фінансів Сергій Марченко

Станом на 1 січня 2020 року відповідно до постанови Уряду № 867 ми лібералізували газові тарифи для населення. На решту поточного опалювального сезону оптова ціна газу, який НАК «Нафтогаз» постачає відповідно до спеціальних зобов’язань відповідатиме рівням імпортного паритету

Ми зобов’язуємося системно застосовувати цю схему ціноутворення, що базується на ринкових принципах без жодної верхньої граничної цінової межі. Дія Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загально суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу буде припинена 1 липня 2020 року, після чого ціни продовжуватимуть повністю визначатися ринком. …Положення про покладення спеціальних обов’язків залишатиметься чинним до травня 2021 року лише стосовно постачання газу комунальним підприємствам, а тарифи будуть ґрунтуватися на повністю ринкових цінах на газ; Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) приведе тарифи на розподіл до повного відшкодування витрат.

Ми скасували фіксовану максимальну величину для тарифів на тепло шляхом відкликання постанови Уряду № 560 від 26 червня 2019 (попередній захід). Ми забезпечимо, що до кінця серпня 2020 року всі тарифи на опалення, що знаходяться під юрисдикцією НКРЕКП та місцевих органів влади, будуть переглянуті та офіційно прийняті для повного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати) (частина структурного маяка). До кінця червня 2020 року ми законодавчо встановимо термін 1 жовтня 2020 року для укладення всіх нових договорів на комунальні послуги, що включатимуть переглянуті тарифи на опалення.

Починаючи з опалювального сезону 2020–2021 років, тарифи на опалення будуть переглядатися та встановлюватися щонайменше один раз на рік до початку опалювального сезону для забезпечення адекватного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати) в тарифах на опалення.

Ми розробимо адекватні інструменти для підприємств теплопостачання для забезпечення стягнення платежів з домогосподарств (у тому числі за рахунок більш високих штрафів та спрощеного законодавства);

Ми приймемо законодавство спрямоване не те, щоб привести повноваження та відповідальність енергорегулятора (НКЕРКП) у відповідність до Третього енергопакету ЄС – договору про енергетичне співтовариство та закону про НКРЕКП 2016 року до кінця березня 2021 року. Ми також внесемо зміни та імплементуємо вторинні нормативно-правові акти щодо ринку газу відповідно до законодавства ЄС про газовий ринок

– підписали Президент Володимир Зеленський, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Голова Національного банку України Яків Смолій, Міністр фінансів Сергій Марченко

Як вбачається з поданих вище звітів та запевнень найвищого керівництва України перед міжнародними банкірами, основним вектором “реформ” є приведення ціни українських енергоресурсів до її еквіваленту на світовому ринку. Питання підвищення тарифів для населення є одним з наріжних результатів співробітництва від Міжнародного Валютного Фонду.

За ці три десятиліття усі без виключення президенти та уряди, підсаджені на “голку” боргових зобов’язань перед міжнародними кредиторами, в більшій чи меншій мірі “гралися” з тарифами. Дехто імітував виконання норм меморандумів з МВФ, уникаючи радикального підняття тарифів на енергоносії для населення до рівня цін на ці ж енергоносії для промисловості, дехто браво рапортував про перевищення взятих зобов’язань.

Втім, за заяложеними словесами про реформи ховалося “перевищення” зубожіння народу. Адже законодавче врегулювання тарифоутворення ґрунтувалося виключно на “ненав’язливих рекомендаціях” фінансових спекулянтів, які, загнавши країну в борги, взяли за горло український народ.

Чимало політиків вели мову на передвиборчих площадках про несправедливість. Мовляв, у нас є газ українського видобутку, який, в основному, споживається в домогосподарствах населення і він, об’єктивно, має бути дешевим, ніж імпортний. Говорили-то правильно. А що робили?

Починаючи з 1 жовтня 2016 року, здійснюватимемо щоквартальне коригування цін на газ українського видобутку (ціни Укргазвидобування) з метою утримання їх на рівні імпортних, цін

– гарантував своїм власноручним підписом Президент Петро Порошенко

Скільки звучить зараз обурених народних голосів стосовно “двох платіжок”, одна з яких за газ, а інша за його транспортування-доставку! А проблема виникла, виявляється ще у далекому вересні 2016 року, коли той же Президент Порошенко запевнив МВФ:

З метою сприяння повній лібералізації газових тарифів ми вноситимемо подальші зміни до постанови Кабінету Міністрів України №758 від 1 жовтня 2015 року з тим, щоб відокремити тарифи на транспортування і розподіл газу від вартості газу як товару

Нинішній Президент Володимир Зеленський, який здобув підтримку 73% електорату на гострій критиці свого попередника і, як “Президент Голобородько”, на не менш гострій критиці МВФ,

по факту денонсував свої передвиборчі обіцянки щодо тарифів підписанням чергового Меморандуму з МВФ 2 червня 2020 року.

Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва з Зеленським після підписання Меморандуму

Як реакція на масові народні протести, Президентом Володимиром Зеленським 13 січня ц.р. була скликана енергетична нарада в складі Кабінету Міністрів, представників НКРЕКП, очільника НАК «Нафтогаз України» та фахівців у галузі економіки, електро- та газової енергетики, щоб вирішити питання із зависокими цінами на газ для українців. На нараді після тривалого обговорення було ухвалене рішення про зменшення ціни на газ нижче ринкової. Це означає зниження в платіжках людей на понад 30%.

Водночас, на цій нараді Зеленський заявив:

Ринкові ціни на сьогодні завеликі, особливо якщо зважати на пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті своїх громадян, а це означає – в економічному плані теж.

Однак пам’ятайте, що ми зберігаємо реформу. Ці зміни – не крок назад. Це зміни, які потрібні кожному українцю у зв’язку зі складною економічною ситуацією, у якій ми опинилися через пандемію. Обмеження тарифної сітки – це ідеологія лише карантинних заходів

Отож, головний курс на забезпечення гарантій, наданих очільниками МВФ, буде продовжено. Попри масове зубожіння народу України. А деяке анонсоване на цьому тижні послаблення “тарифного зашморгу” матиме тимчасовий характер – бо ж пандемія.

Хоча та сама пандемія COVID-19 не завадила Президенту Зеленському влітку минулого року гарантувати МВФ:

Ми зобов’язуємося системно застосовувати цю схему ціноутворення, що базується на ринкових принципах без жодної верхньої граничної цінової межі. Дія Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загально суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу буде припинена 1 липня 2020 року, після чого ціни продовжуватимуть повністю визначатися ринком.

Положення про покладення спеціальних обов’язків залишатиметься чинним до травня 2021 року лише стосовно постачання газу комунальним підприємствам, а тарифи будуть ґрунтуватися на повністю ринкових цінах на газ

Президенти різні, а суть – одна

Лише сліпий не бачить, що сучасна світова економіка є економікою боргових зобов’язань, головна мета якої – ввергнути населення в залежність. Не важливо яку: споживчу, іпотечну чи комунальну… Контролюючи борги, контролюють світ!

Якщо в тебе їх немає – ти вільна людина в справді незалежній державі.

© 2021, Сергій Товкач (Tovkach Serhii)

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X