Староство повітове і Ковельський повіт

Для найзрозумілішого порівняння: Ковельський повіт, по сьогоднішнім міркам, це адміністративна одиниця, схожа до Ковельського району, тільки за часів Речі Посполитої.
Тобто: Україна – місто Ковель Ковельського району Волинської області.
Польська Республіка – місто Ковель Ковельського повіту Волинського воєводства.
Що цікаво!
Ковельський повіт був однією із найбільших адміністративних одиниць тодішньої Польської Республіки – поступався лише повітам міст Вільно (нині – Вільнюс, столиця Литви) та Лунинець (Білорусь).
Зрозуміло, що в головному місті повіту має знаходитися управління, яке буде здійснювати адміністративну владу.
Таким органом було Староство повітове (Starostwo Powiatowe).

Староство повітове (староство) – 1918/1919–1939 рр. Польщі, очолюване старостою повітового управління, яке здійснювало адміністративну владу на території повіту. Адміністративні відділи здійснювали нарівні з органами суду і прокуратури. Також положення в апараті повітових староств займали сектори і відділи охорони здоров’я, соціального забезпечення, сільського господарства тощо.
У Ковелі староство повітове знаходилося на місці сьогоднішньої школи №5, що на вулиці Театральній.
Будівля староства була двоповерховою у притаманному для Польщі 1930-х років стилі модернізму.
Хоча у нашому випадку, я описав би її, як модернізм із певними елементами класицизму (як до прикладу колони).
Точної дати будівництва цієї споруди мені не вдалося знайти, хоча її із впевненістю можна віднести до 1930-х років (можливо і кінця 1920-х).
На одному із архівних фото напис: «Kowel, lata 30-te. Budynek Starostwa Powiatowego.» (Ковель, 1930-ті, будинок Староства Повітового).
Де ми можемо бачити саму будівлю, а позаду її – корпус гімназії Юліуша Словацького, яка за часів Російської імперії була чоловічою гімназією імені Олександра ІІ.
Фото панянок на фоні староства і гімназії: «Kowel, lata 30-te. Hufiec Harcerek. Od prawej: komendantka Jadwiga Mazurkówna, Zofia Słomińska, Janina Włodarska, Zofia Kłosowska, Jelenkowska, Karwowska» (Ковель, 1930-ті роки. Загін розвідників. Справа: комендант Ядвіга Мазурковна, Зофія Сломінська, Яніна Влодарська, Зофія Клосовська, Єленковська, Карвовська).
Вже за часів Другої світової війни, у 1944-му році, у будівлі староства повітового знаходився німецький штаб, звідки здійснювалося керування обороною Ковеля.
На фото ви можете бачити Герберта Отто Гілле, який керував обороною міста в час його блокади Червоною армією.
Лицарський залізний хрест з дубовими листям, мечами і діамантами. За часів Другої світової війни таких нагород було вручили всього 27. А її 12-м кавалером став Отто Гілле, який отримав дану нагороду за оборону міста Ковеля.
Також окрім фото, як будівлю староства так і Отто Гілле на її фоні, можна побачити в німецькій кінохроніці битви за Ковель – Die Deutsche Wochenschau Kowel (на моєму Ютуб-каналі є дана кінохроніка із українськими субтитрами).
Буділя староства була знищена під час Другої світової війни так же само, як і значна частина гімназії (вціліли лише дві її частини, що є складовою школи №8).

Більше про







Коментарі