Тютюнова фабрика в Ковелі та її папіроси

Андрій Миронюк
Вчора в 19:00 · 3 хв читання

Під час перегляду європейських платформ з продажу вінтажних речей мою увагу привернув лот із пачкою старих папірос. Проте, це не були звичайні папіроси, а ті самі папіроси, які свого часу були вироблені на тютюновій фабриці в Ковелі!

На жаль, самі папіроси купити не вдалося, але їх фотографія стала чудовим натхненням для написання цієї статті, якою тепер хочу поділитися з вами.

Через те, що місто Ковель зазнало значних руйнувань у 1944 році, багато документів не збереглися. Тому складно точно встановити, коли саме відкрилася тютюнова фабрика в місті. Однак на основі деяких фактів спробуємо зробити припущення, щодо початку роботи фабрики. У своєму інтерв’ю за 1932 рік тодішній бурмістр Ковеля Людвік Ржешовський не згадав про наявність тютюнової фабрики в місті (можливо, її тоді ще не було, або просто не пригадав). Проте в одній із газет за лютий 1933 року я знайшов колективне фото військових на тій самій тютюновій фабриці в Ковелі. Отже, на початок 1933 року фабрика вже точно функціонувала. Можливо, з часом з’явиться більше інформації, що дозволить точніше встановити дату її заснування. Наразі можемо точно сказати, що в першій половині 1930-х років підприємство вже працювало.

Фабрика розташовувалася на місці сучасного чотириповерхового будинку на вулиці Незалежності, 59 (напроти магазину «Вечірній»). На фото видно, що комплекс складався з кількох споруд. З фасадного боку бачимо дві будівлі: праворуч була двоповерхова споруда з мансардою (ймовірно, царського періоду, де раніше знаходилася місцева пошта і телеграф), а ліворуч – нова триповерхова будівля в стилі модернізму/функціоналізму.

Згодом біля фабрики збудували ще одну будівлю, ймовірно, житловий будинок для військових (збереглися креслення з подібним фасадом, що вказують на підофіцерський будинок). На одному з фото 1930-х років можна побачити, яким гарним був тодішній центр міста: доглянуті дерева та вишукана архітектура. Багато хто, дивлячись на дане фото, не вірить, що це Ковель та порівнює з Амстердамом. На жаль, увесь цей архітектурний ансамбль був знищений під час боїв за місто в 1944 році.

Тепер перейдемо до самої пачки папірос. На передній стороні упаковки вказано назву «ORIENT» – це тип тютюну, який часто називають «орієнтальним». Акцизна марка йшла по упаковці, поверх якої був штамп фабрики. На звороті – логотип підприємства: «Фабрика Виробів Тютюнових В.ВЕНГЖИНОВСЬКОГО і Компанія», або скорочено «W.W. і S-ka».

Цей логотип використовувався не лише на упаковці, а й на самих папіросах, під ним зазначено місце виробництва – «KOWEL».

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Більше про

Коментарі

Показати коментарі (2)
  1. Нагадав про себе депутат.
    Нейтральна тема, навіть
    комусь цікава.
    Але більшість ковельчан,
    зараз інше цікавить.
    Для тебе війна далеко ?

    1. Ти дебіл?
      Якщо тобі не цікаво, то береш і не читаєш.
      Закриваєш свого паршивого рота і сидиш тихенько.
      В протилежному випадку, йти щось створюй нарешті.
      Тільки п**діти в коментарях вміють.
      Диванні аналітики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X