Вокзал О.Вербицького у Ковелі. Унікальні фото із середини

Андрій Миронюк
26.09.2021 о 19:01 · 4 хв читання

У рамках краєзнавчого проєкту Kowel.Vintage я вже декілька разів робив публікації про старий залізничний вокзал у Ковелі.

Та й взагалі на просторах Інтернету існує багато світлин, що пов’язані із минулим залізничним вокзалом.

Але цього разу я вирішив відкрити новий погляд на цю унікальну споруду, а саме – продемонструвати вигляд вокзалу із середини.

Ковельський залізничний вокзал був спроєктуваний відомим архітектором Олександром Вербицьким.

Одним із основних стилістичних «почерків» Вербицького це – модерн.

Хоча як ззовні, так і особливо із середини видно, що Вербицький також використовував «штрихи» класицизму, які так були характерні для імперської епохи.

Лепнина, капітелі, пілястри, карнизи, форм-фактор вікон, портали, пропорції та багато чого іншого – всі ці дрібні елементи створюють одну загальну сецесію, яку ми називаємо якісною архітектурою. На жаль, сьогодні так уже не будують…

Прикро, що світлин вокзалу Вербицького із середини є не так багато.

Хоча, я вважаю, не можна обмежуватися лише цими фотознімками і варто видавати максимум із наявної інформації.

Саме тому, я провів декілька годин перед фотошопом для того, щоб спробувати відтворити повноцінну картину головної зали старого залізничного вокзалу.

Взявши одну із світлин, я зробив значні викривлення зображення (так як фотознімок був зроблений під 45 градусів, які потрібно було перетворити на 90). Згодом віддзеркалив зображення і почав домальовувати усі необхідні елементи.

Складний процес, тому що потрібно зберігати пропорції і домальовувати усі елементи в ручну.

Враховуючи те, що робив подібне вперше, на мою думку, вийшло не погано.

Відомо, що світлини головної зали були зроблені в процесі будівництва вокзалу – на одній із світлин присутній напис «1904».

Також є одна світлина за часів Першої світової війни, де видно, що при взятті Ковеля австро-німецькими військами вокзал зазнав дрібні пошкодження.

На фото видно, що пошкоджені сходи; світлина – за літо 1915 року.

Проаналізувавши інші фото за 1915 рік, видно, що вокзал зазнав пошкодження: вибиті вікна і незначний обвал підземного виходу.

Можу зробити два припущення.

Перше – поблизу вокзалу вибухнув снаряд. Друге – підземний вихід навмисне підірвали при відступі, хоча в цьому ніякої доцільності я не бачу.

Також вдалося знайти креслення, на яких видно, як виглядав підземний вихід і пасажирський відділ: «Внутренняя отделка вестибюля».

На жаль, вокзал за проектом Олександра Вербицького був знищений майже вщент в ході нальоту радянської авіації під час боїв за Ковель у 1944 році.

Вже після закінчення війни постало завдання відбудови, а точніше побудови у Ковелі нового залізничного вокзалу.

І що дивно, для цього обрали не Олександра Вербицького, який на той час був живий і ще працював, а Євгена Лимара.

На мою думку, сучасний вокзал за проєктом архітектора Лимара – це максимально спрощена карикатура вокзалу Вербицького. Так як Лимар у багатьох моментах і навіть межах повторює Вербицького, тільки замість модерну – втілюється модернізм.

Як можемо бачити на одному з фото за 1992 рік (до реконструкції вокзалу), Лимар намагався повторити навіть сходи. Хоча, якщо порівнювати попередні сходи, нові були не пропорційні та жахливо, на мій погляд, виглядали.

Невеличкий огляд і порівняння інтер’єру старого вокзалу і його сучасника.

Щодо зовнішнього порівняння цих братів-вокзалів, гадаю, що зроблю це в окремій публікації.

Сподіваюся, це було для вас пізнавально!

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X