За бездіяльність слідчих ветеран АТО просить компенсацію в 1 млн грн

16.09.2020 о 10:50 · 6 хв читання
Василь Король

Колишній радник голови Ковельської районної ради Василь Король, уродженець селища Новоайдар Луганської області, демобілізований після важкого поранення у зоні проведення АТО, звернувся із судовим позовом на бездіяльність слідчих Національної поліції. Просить компенсацію в один мільйон гривень.

Про цей прецедент повідомляє інформаційне агентство «Активні громадяни».

«Не секрет, що далеко не кожний український воїн та доброволець, який виконав свій державний обов’язок в зоні Антитерористичної операції та в зоні Операції Об’єднаних Сил, отримав належні за законом квартири, земельні ділянки або компенсацію, – говориться у статті. – Майже кожному воїну доводиться вигризати у чиновників те, що йому гарантувала держава.

Так відбувається з добровольцем та головою громадської організації «Айдар для інвалідів війни» Василем Королем, у якого в окупованому Луганську залишилося житло і який у 2014 році приймав участь у ліквідації груп сепаратистів в селищі міського типу Новоайдар, отримавши там серйозні поранення. Мешканець Донбасу на собі відчув існування проблеми дискримінації в українському суспільстві. Він документально підтверджує, що зазнав прояви дискримінації, коли в однаковій ситуації через стереотипи до нього ставляться гірше, ніж до інших.

Король на протязі останніх чотирьох років повідомляв про дискримінацію стосовно житла у зв’язку зі своїм статусом двох Президентів України, уповноваженого з прав людини у Верховній Раді, уповноваженого з прав інвалідів у Верховній Раді, декількох генеральних прокурорів України, міністрів соціальної політики та губернаторів Волинської області.

Василь Король – крайній праворуч

Чиновники Луцької міської ради вже чотири роки поспіль відмовляють пану Королю в наданні нового помешкання, або компенсації за нього, на тій підставі, що він був прописаний по іншій адресі, де наразі стоїть зруйнований через аварійний стан будинок. Вказані факти також не завадили місцевій поліції не проводити ніяких слідчих дій відносно порушень закону з боку цих чиновників. Тому доброволець вирішив через суд вимагати від Національної поліції України компенсації моральної шкоди в розмірі 1 млн грн, 170 тисяч грн та 100 тисяч грн. Для початку…

Щоб не дати житла, зробили з ветерана злочинця

Як і належить, декілька років тому доброволець звернувся до Луцької міської влади, щоб його поставили на пільговий квартирний облік, або надали компенсацію на житло. Королю відмовили в цьому на підставі того, що проти нього відкрите кримінальне провадження по статті «Підробка документів».

Королю доволі легко було довести абсурдність такого звинувачення і закрити провадження.

Зробивши це, він знову звернувся до міської влади, але там вже не поспішали з розглядом його заяви. Тоді Королю нічого не залишилося, як звернутися до правоохоронних органів, щоб вони відкрили кримінальне провадження відносно винахідливих чиновників Луцької міської ради за ст. 366, 364 КК України (службове підроблення та зловживання владою і службовим становищем).

Тут вже місцеві правоохоронні органи вирішили не квапитися виконати свої професійні обов’язки, тому довелося Королю звертатися до Луцького міськрайонного суду по факту бездіяльності уповноважених осіб Головного управління Національної поліції у Волинській області. Суд зобов’язав поліцію почати кримінальне провадження відносно дій луцьких чиновників. За рішенням суду було відкрито два кримінальних провадження, відомості про які було внесено до ЄРДР.

Слідчі гальма

На цьому етапі вже слідчі почали зволікати з виконанням своєї роботи. Зі слів Короля, з листопада 2019 року по березень 2020 року ніяких слідчих дій по його справі не було проведено, тому він вимушений був звернутися з відповідною скаргою до Генеральної прокуратури України та Державного бюро розслідувань. Але розгляд скарг не привів до активізації та здійснення належного досудового розслідування органами ГУНП у Волинській області. Натомість головні докази були знищені, якщо вірити слідчому по справі.

Я заявив слідчому клопотання про витребування для ознайомлення матеріалів кримінальних проваджень, у яких, як я очікував, мусили бути документи, які б свідчили про неправдиве повідомлення про нібито вчинення мною злочину. Однак слідча відмовила мені в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, посилаючись на те, що вони мабуть вже знищені і вона не має відношення до цих матеріалів! Звісно я знову подав до суду, де отримав ухвалу про неправомірність такої відмови. Далі, звичайно оскаржили в суді і бездіяльність слідчого СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області Галич. Слідчу змінили на двох інших слідчих, однак, можу стверджувати, що вони теж нічого не роблять

– каже Король

Оскільки спливли усі розумні строки досудового розслідування, здається очевидним, з точки зору потерпілого у кримінальному провадженні, Король підготував наступний позов до суду, але вже по факту грубого порушення його конституційних прав та завдання йому значної матеріальної шкоди.

Внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, мені була завдана моральна шкода, яка полягає у душевних страждання та приниженні честі та гідності… Мені притаманні особливо розвинуте емоційне сприйняття дійсності та почуття справедливості, а тому нехтування відповідачем під час здійснення досудового розслідування моїми законними правами, приймалося мною, як прояв образи з боку відповідача, що призвело до сильного психологічного дискомфорту, погіршення самочуття, емоційного хвилювання. Внаслідок протиправних дій відповідача, було порушено мій стан душевної рівноваги, для відновлення якого мені доводилося докладати вольові та психологічні зусилля, у зв’язку з чим я був позбавлений можливості повноцінно працювати… При цьому, за моїми доводами, відповідач усвідомлював, що від належного розслідування справ, у яких я визнаний потерпілим, залежить стан захищеності моїх прав, дотримання Україною міжнародних зобов’язань щодо забезпечення дотримання прав та свобод людини і громадянина, зокрема, захист від незаконного обвинувачення… На підставі викладеного, оцінюю заподіяну мені моральну шкоду у 170000 грн

– сказано у позовній заяві проти Головного управління Національної поліції у Волинській області

Другій позив на 1 млн гривень також до Національної поліції у Волинській області стосується невиконання слідчими своїх прямих професійних обов’язків: «На час звернення до суду з даною позивною заявою досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019031010000135 від 11.10.2019 р. здійснюється слідчим СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області Демидюк А.А., а у кримінальному провадженні №1220030010000847 від 04.03.2020 р. слідчим Гарбар В.Ю. Однак, слідчі дії за вказаними справами також під час звернення до суду з позовною заявою не проводяться…

Ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.08.2020 року у справі №161/12833/20 визнано незаконною бездіяльність слідчих Демидюка А.А., Гарбар В.Ю. щодо здійснення належного досудового розслідування у кримінальних провадженнях…

При з’ясуванні обставин справи судом встановлено, що жодним із слідчих, визначених у даному провадженні (Демидюк А.А., Гарбар В.Ю.), станом на момент подання відповідної скарги, у межах вказаних кримінальних проваджень, фактично не проведено жодних слідчих дій, не розглянуто жодного із клопотань, в порядку, визначеному чинним КПК України, не виконано письмові вказівки прокурора.

Окрім цього, процесуальний прокурор Луцької місцевої прокуратури Приймак М.М. не здійснив нагляд та належний контроль за виконанням своїх письмових вказівок, таким чином неналежно виконавши свої обов’язки…

Тож, загалом, протягом тривалого часу, межі якого перевищують, на моє стійке переконання і виходячи з судової практики України та ЄСПЧ, розумні строки здійснення досудового розслідування уповноваженими особами ГУНП у Волинській області вчинялися бездіяльність, що була і залишається грубим порушенням моїх прав та завдає мені значної моральної шкоди», – сказано у другому позові.

Наразі ці дві позовні заяві зареєстровані у Луцькому міськрайонному суді Волинської області. Король очікує призначення судових засідань. Реакції від місцевої поліції поки немає».

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (2)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X