Дитяча бібліотека – юденрат міста Ковеля

26.08.2021 17:43

Історія цієї будівлі розпочинається із 1900-тих років, як приватний єврейський будинок – класична царська кам’яниця.

Хоча вже за часів Другої світової війни, а саме з 1942-го року, у цьому будинку знаходився юденрат.

Варто згадати, що у Ковелі було створено два гетто, одне з них – на території теперішнього ліцею №7, а другий – там, де зараз розташований парк культури і відпочинку імені Лесі Українки.

Головна різниця між цими гетто полягала у тому, що на місці ліцею №7 євреї були повністю приречені на смерть. В той час, як на території Лесиного парку – в гетто знаходилися євреї, які були ще спроможні працювати «на благо великого Рейху».

Юденрат – це орган місцевого самоврядування, який створювався німецькими окупаційними військами.

По суті, це була поліція, яка складалася із єврейського населення.

Однією з головних функцій юденрату було ведення реєстру єврейського населення в гетто, контроль за порядком, протидія контрабанді, розподіл працівників на примусові роботи і так далі…

Нацистським Ковельським гебітскомісаром Еріхом Каснером власноруч велися розстріли єврейського населення у місті Ковелі. Зокрема, саме в декількох метрах від цієї будівлі, за свідченнями, було розстріляно євреїв, які намагалися пронести контрабанду на територію гетто, яке в той час було обнесено парканом і колючим дротом.

Не кажучи про розстріли на території нового єврейського кладовища, яке знаходилося на місці нинішнього Палацу культури імені Тараса Шевченка, де було розстріляно близько 7-ми тисяч місцевого населення (детальніше про це читайте мою публікацію на Kowel.Vintage: «Розстріли на новому єврейському кладовищі).

А вже із часів Радянського Союзу і до сьогодні ця будівля виконує функцію місцевої бібліотеки.

Фотографії післявоєнної доби вже за часів радянської влади.

На одному із знімків дуже добре видно (обведено червоним кольором) місця вибоїн і пошкоджень часів Другої світової війни.

Користуючись нагодую, хочу подякувати працівникам дитячої бібліотеки за надані фото.

Вам може бути цікаво
Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Коментарі

  1. Цікаво. А ще кажуть, що тут була чи то лікарня, чи поліклініка з рентген-кабінетом. А ще – це був приватний будинок якоїсь багатої єврейської сім”ї….

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.