Історія старого ринку в Ковелі

Андрій Миронюк
24.01.2023 о 20:10 · 4 хв читання

Ринокъ, Єврейський Ринок, Market, Єврейський базар, Markplatz, Rynek, JudenMarkt – саме такі назви старовинного ковельського ринку можна зустріти на світлинах першої половини ХХ століття.

Власне, сьогодні я і хотів би розповісти вам про старий ринок: де саме він знаходився та що з ним трапилося.

Якщо говорити мовою сьогодення, то старовинний ринок знаходився біля перехрестя сьогоднішніх вулиць Незалежності та Володимирської та просувався у бік футбольного поля та у напрямку ліцею №7.

На схемах міста Ковеля, які датуються кінцем XVIII століття можна побачити наступні підписи цієї території – «лавки» та «купечиские лавки». Хоча відомо, що ринок знаходився в місті і ще декілька століть до того.

Звідси можна стверджувати, що даний ринок знаходився на цьому ж місці протягом усієї писемної історії міста Ковеля, тобто щонайменше з початку XVI століття. Хоча потрібно розуміти, що фактична цифра утровення є і ще старішою. Проте, сьогодні я хотів би розповісти про ті сторінки, про які ми знаємо та можемо стверджувати напевне.

Під кінець XIX століття ринок уособлював собою ряд забудови в формі неправильного чотирикутника з торгівельними павільйонами та магазинами, як із зовнішньої його частини, так і внутрішньої. Варто зазначити, що забудова була цегляна, а деінде видно характерну для тогочасного царського періоду забудову – кам’яниця, або як її ще називали «кирпичный стиль». Проте, за великим об’ємом подовженого даху це дуже погано видно на старих світлинах.

Зважаючи на те, що в багатьох джерелах та й в самій назві ринку часто фіругує єврейське походження, можна зробити висновок, що в основній масі торгівельниками були саме євреї. В цілому це і не дивно, оскільки торгівельним ремеслом вони й займалися протягом багатьох століть.

В цьому дописі ви також можете побачити дві картини. Обидві були написати в 1917 році.

Автор однієї з них солдат австро-угорської армії – Еміль Вайс. В той час, як ім’я автора другої картини – не відоме.

Що на одній, що на другій картині зображений головний вхід в старий ринок з неіснуючої нині вулиці.

Вже в ході Другої світової війни та з подальшим приходом Третього Рейху на ці землі – усіх євреїв почали зганяти в гетто. Одне з яких знаходилося на місці сьогоднішнього ліцею №7, неподалік якого і знаходився старий ринок.

В цілому, за радянської та сучасної історіографії люблять звалювати усю вину у знищенні Ковеля на нацистів, що у свою чергу є не зовсім правдою, оскільки більша частина забудови міста була знищена в ході майже піврічних боїв за Ковель у 1944 році, а решта в ході глобальної перебудови міста за часів Радянської Союзу.

Але якщо ми будемо звинувачувати нацистів у знищені забудови саме в районі єврейського гетто, як у нашому випадку, району теперішнього ліцею №7 – це буде правда. Оскільки на авіазнімку за ранній 1944 рік, коли за місто ще не велися запеклі бої, цей район був вже знищений. Тобто, від 1/4 до 1/3 забудови тільки острівної частини старого Ковеля було знищено за наказом нацистів.

Вже за СРСР місто зазнало великого перепланування. Багато вулиць, як і старої забудови, яка пережила війну, була знищена.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)
  1. Пам’ятаю з раннього дитинства цей ринок, ще застала його на тому місці, де зараз школа N7. Ходила туди з татом. Закарбувалися в пам”яті високі чорні дерев” яні перегородки й накриття, що відокремлювали робочі місця тодішніх торговців. Це був кінець 60-х.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X