Ковель, Хрестовоздвиженська церква

Андрій Миронюк
29.05.2023 о 19:00 · 4 хв читання

Ще з давніх часів з дороги Володимирської, яка йшла по однойменній вулиці та сполучала Ковель та Володимир, при вʼїзді в Ковель зустрічала Хрестовоздвиженська церква.

Проте, сьогодні лише поодинокі ковельчани знають та бодай хоч щось чули про цю святиню, яка знаходилась на цьому ж місці протягом багатьох століть.

Власне, в межах цієї публікації будемо виправляти дане становище та трішки розповім вам про історію даної святині.

Як можна довідатись з книги Миколи Івановича Теодоровича «Волынь въ описаніи городовъ, местечекъ и селъ», 1903-го року видання, повна назва цієї церкви була: «Церковъ во имя Воздвиженія честнаго и животворящаго Креста Господня».

З відомості за 1873 рік зазначається, що церква була «построена въ 1505 году тщаніемъ местнаго братства».

Згодом ця ж споруда зустрічається в різних документах, як до прикладу, від 1698-го та 1740-го року, в яких йдеться про те, що церква вже доволі «ветха» і потребує ремонту. А в 1783-му була реставрована.

Вже в 1869-му році за стараннями настоятеля священника Авксентія Страшкевича і прихожах церква була оновлена; піднята та поставлена на камʼяний фундамент.

У 1877-му році окремо від церкви була добудована велика дзвіниця, яку можна було зустріти при вʼїзді на острівну частину Ковеля.

У верхній частині дзвіниці був влаштований баштовий годинник, придбаний коштом священника Авксентія Страшкевича при сприянні міста. До речі, його могилу можна знайти і сьогодні. Знаходиться вона на старому кладовищі, що на вулиці Воля, поблизу водосховища (фото).

Найбільше фотознімків Хрестовоздвиженської церкви мені вдалося знайти за період Першої світової війни, коли Ковель перебував під окупацією австро-угорських та німецьких військ (1915-1918 рр.).

На цих світлинах доволі добре можна роздивитися як саму церкву, так і тодішній дерев’янний міст, який сполучав острівну частину Ковеля. Також, варто звернути увагу на стан старого русла річки Турії, яке сьогодні, на жаль, більше нагадує болото, а ніж річку.

Одне з таких фото вдалося придбати на інтернет-аукціоні eBay. На цьому фото добре видно дзвіницю церкви, русло Турії та поодинокі приватні будинки. Також можна побачити, як на ґанку стоять два чоловіки, один з них вбраний в сорочку, жилет та капелюх. А на даху частково видно надпис, де скоріше за все написано «Парикмахер».

Церква проіснувала до 1944-го року. На жаль, була знищена в ході тривалих боїв за Ковель. Вже за радянських часів на її місці звели кілька пʼятиповерхівок.

Що також цікаво. Якщо ми подивимось на світлини та авіазнімок тих часів, то побачимо, що від дзвіниці на вулиці Володимирської йшла ще одна вулиця в напрямку сьогоднішньої вулиці Модеста Левицького, і розходилась на кілька менших вулиць.

Проте, увесь той район, де зараз розташований ліцей №7, був зруйнований за часів нацистської окупації. Там розмістили єврейське гетто, з якого невинних людей тисячами вивозили на смерть під Бахів. А вже згодом радянське керівництво вирішило повністю «поламати» історичне планування вулиць Ковеля. Як наслідок, багато старих вулиць сьогодні не існує.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (1)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X