Ковель, Благовіщенський собор і його багатовікова історія

Андрій Миронюк
02.07.2022 о 10:26 · 3 хв читання

Історія першого дерев’яного собору розпочинається за правління Литовських князів, на початку XVI століття.

Подейкують, що наче собор був побудований у 1505 році, хоча перша задокументована згадка про Ковель датується 24 груднем 1518 роком, коли селу Ковле надали грамоту – Магдебурзьке право, тим ж самим перетворивши його на повноцінне місто.

Вже задокументована згадка про Благовіщенський собор датується 1549 роком. Згодом, поблизу церкви облаштували також дерев’яну дзвіницю.

Незважаючи на ті чи інші війни та пожежі, які неодноразово руйнували Ковель, старий собор вцілів аж до кінці XIX століття. Його загальний вигляд ви можете побачити зі світлин кінця XIX століття.

Місто розросталося та будувалися нові храми, як до прикладу Свято-Воскресенський собор, який збудували у 1877 році, актуальність та задовільний стан старого собору втрачалася.

Згодом, за часів царської влади, у Ковелі було прийнято рішення провести реставраційні та капітальні ремонти Благовіщенського собору, які відбулися у 1901-1903 роках.

Собор та дзвіниця набули сучаснішого вигляду, також був збудований паркан у притаманному для царської доби кладчатому характері.

Золотою добою для Благовіщенського собору вважаються початок 1930-х років, коли його настоятелем був священник Іван Губа.

Прихід радянської влади на терени Волині у 1939 році змусив релігійних діячів відійти у підпільний формат. Гніт призупинився лише на декілька років під час нацистської окупації міста.

Згодом, у 1944 році, з черговим захопленням Ковеля червоною армією антирелігійна політика продовжилась.

Священник Іван Губа, в свою чергу, ще до приходу «других совєтів» емігрував до Сполучених Штатів Америки, де у чині архієпископа спочив 24 листопада 1966 року в Нью-Йорку і похований на українському цвинтарі-пантеоні.

Благовіщенський собор не був зруйнований в ході запеклих, кілька місячних боїв за Ковель, проте зазнав руйнації за ініціативи радянської влади у 1960-х роках.

У ковельського міськвиконкому були плани створити там краєзнавчий музей, як було вказано в документі: «за бажанням громадськості». Але ці плани так і не були втіленні в життя. А краєзнавчий музей був розміщений в історичній будівлі, яка нині знаходиться в парку культури та відпочинку імені Лесі Українки (в минулому – музеї імені Леніна).

А на місці собору зводять двоповерхову будівлю, в якій згодом розмістилася спортивна школа товариства «Спартак».

Вже із здобуттям України незалежності «святе місце» було знову повернуто вірянам, після чого розпочалася перебудова колишньої спортшколи в сучасний Благовіщенський собор.

При проведенні робіт був виявлений фундамент ще старої церкви, який і нині можна побачити під склом у сучасному соборі.

На благо, від старого собору також збереглися низка артефактів – ікони, які були написані ще за царської доби у 1912-му році, хрести та фотографії.

На сьогоднішній день собор відвідує багато вірян. Більше того, храм значиться в реєстрі пам’яток архітектури з описом, як споруда 1549 року.

Окреме спасибі хочу висловити настоятелю собору Василю Мичко за фото та допомогу при підготовці цього матеріалу до публікації!

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X