Ковель, костели святої Анни

Андрій Миронюк
21.08.2022 о 18:05 · 4 хв читання

Ви, як уважний читач, могли звернути увагу, що в заголовку зазначено «костели», саме у множині, і це було зроблено не просто так.

Про костел святої Анни, який розташований у Ковелі на вулиці Вербицького, знають усі пересічні ковельчани, тоді як про його попередника, який також мав ім’я святої Анни та знаходився у «старому місті», чули одиниці.

Історія римо-католицького костелу в Ковелі починається на прикінці XVI століття, а саме – у 1591 році.

Проте, у першому ж столітті свого існування храм був пошкоджений від навали козаків Богдана Хмельницького.

Взагалі тодішня громадськість міста доволі серйозно постраждала та зменшилась у своїй кількості, так як католицьких вірян та євреїв просто вирізали. Також було вбито тодішнього ксьондза костелу – Якуба Косинського.

Згодом, святиню було відновлено за кошт старости Стефана Лещинського. Дерев’яний костел був зведений наново та значно пізніше освячений – у 1725 році.

Цього разу костел простояв понад сотню років, аж допоки не був знищений великою пожежою, яка охопила Ковель.

Святину довелося знову відновлювати. Як зазначають історичні джерела, це будівництво закінчилося у 1854 році. Власне, вигляд вже цього костелу зображений на багатьох світлинах початку ХХ століття.

Також цей костел зображений на старих листівках Ковеля. Одну з них мені вдалося придбати з-за кордону; вона датується 31 грудня 1917 року.

Бачимо, що архітектура храму в цілому була доволі скромна – дерев’яна основа з бляшаним дахом. Також біля костелу розташовувалася дзвіниця.

Цей костел, власне як і його знищені храми-попередники, знаходився на старій, острівній частині Ковеля, яку містяни, згодом, почали називати «старе місто».

Костел був на сьогоднішній вулиці Київській, буквально в сотні метрах від Благовіщенського собору. Зараз на цьому місці – приватна забудова та територія ринку.

Для кращого просторового розуміння я створив колаж з аерофотознімків та супутникового фото сьогодення.

Власне, саме ці аерофотознімки нам допоможуть в подальшому.

Так як в джерелах інформації, які я зустрічав, йшлося про те, що костел був знищений (розібраний більшовиками) у 1945 році.

Але якщо звернути увагу на аерофото з моєї колекції, яке датується 10 липня 1944 року, тобто через 4 дні як Ковель захопила Червона армія, то можемо спостерігати, що від костелу нічого не залишилося. Хоча, в той ж самий час, якщо глянемо на аерофото, дату якого я точно зазначити не можу, можна лише сказати, що це ранній 1944 рік, костел ще був.

Тобто, костел святої Анни або знищений в ході запеклих боїв за Ковель у 1944 році, що цілком могло бути із дерев’яним храмом, або знищений «червоними», що також цілком могло бути, зважаючи на культовий об’єкт, «ворожий» для православної церкви, діяльність якої Сталін відновив у 1943 році.

Отже, якщо католицький храм і знищили більшовики, то явно не в 1945-му, а в 1944-му.

Як було насправді майже вісімдесят років тому – сказати важко.

Вже за часів Незалежності України, а саме у 1993 році, у Ковелі була відновлена католицька парафія святої Анни.

А згодом, на місці колишнього автобусного підприємства, на сьогоднішній вулиці Вербицького, розпочалися підготовчі роботи з перенесенням сюди давньої святині із села Вишеньки Рожищенського району – старого дерев’яного костелу Успіння пресвятої Діви Марії, пам’ятки архітектури XVIII століття.

Відомо, що перший храм у Вишеньках був збудований у 1639 році. Проте, у 1771-му був фактично зведений по-новому. Станом на 1990-ті роки, перебував у доволі поганому стані, у чому можна переконатися по фото. А у 1996 році костел був перенесений до Ковеля та освячений.

P. S. Дякую моєму колезі краєзнавцю з міста Луцька Артуру Гаутамі за надані фото, частину з яких, ви бачили у цій публікації.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X