«Не пандус, а злітна смуга»: подружжя на кріслах колісних скаржаться на бар’єри в Ковелі

11.12.2023 о 12:06 · 4 хв читання
Фото: Суспільне Луцьк

Подружжя з міста Ковеля, Ольга і Вадим Усаті, котрі мають інвалідність та пересуваються на кріслах колісних, незадоволені доступом до місць та об’єктів у своєму місті. Особливо складно пересуватися взимку.

Як розповіла Суспільному Ольга Усата, безбар’єрний доступ міських закладів для людей з інвалідністю низький.

До РАЦСу подружжя волинянин несли на руках

38-річна Ольга на кріслі з трирічного віку. Її чоловік, 28-річний Вадим, не може самостійно ходити остання десять років. Офіційно Усаті стали чоловіком і дружиною декілька місяців тому. Потрапити до місцевого РАЦСу було проблематично. Зі слів Ольги, вони стали першою парою на кріслах колісних, котра взяла шлюб у місті.

Потрапити до РАЦСУ було проблемно, тому що там не має пандуса, не має доступності. Там лише сходи і нас носили люди

– говорить Ольга
Світлини Усатих з дня весілля / Фото: Суспільне Луцьк

Нещодавно молода пара повернулася зі столиці Латвії, де запозичували іноземний досвід безбар’єрності для людей з інвалідністю. Вадим Усатий говорить, що перед кожним магазином було пониження і можна було без проблем заїхати, куди потрібно. Як зазначила Ольга, у Ризі щодня пересувалися громадським транспортом.

Людина на кріслі колісному може потрапити на 27 поверх, тому що там є ліфт. А ми не можемо в Ковелі навіть потрапити у спортзал. Просимо, щоб побудували, адже зараз буде багато військових, які зараз повернуться і будуть, на жаль, на кріслах колісних

– каже ковельчанка
Ольга Усата / Фото: Суспільне Луцьк

Що не так з безбар’єрним доступом для людей з інвалідністю в Ковелі та як Усаті пересуваються містом

У п’ятиповерхівці, в якій подружжя мешкає на другому поверсі, немає ліфта. Під час повітряної тривоги Ольга та Вадим обирають правило «двох стін» через відсутність у будинку укриття.

Для подружжя в будинку зробили пандус, каже Вадим Усатий. З його слів, спуститися з пандуса може самотужки, а щоби піднятися потрібна чиясь допомога. Дружина Ольга, додав чоловік, ні спуститися, ні піднятися самостійно не може.

Нині Усаті пересуваються містом автівкою. Спуститися з під’їзду Ользі допомагає її мама Олена Йосипівна, потому складають крісла колісні в машину та втрьох вирушають в місто.

Містом Усаті пересуваються автівкою / Фото: Суспільне Луцьк

У центрі Ковеля подружжя заїхало в ЦНАП, далі планували відвідати книгарню, магазин, торговий центр і лабораторію.

Фото: Суспільне Луцьк

Ми в оптику не потрапляємо, а також, щоб здати аналізи, то теж не потрапляємо. Уклон пандуса не відповідає, не дуже зручний, зависокий. Це не пандус, а злітна смуга! Вони роблять для того, щоб з тим пандусом сфотографуватися, селфі зробити, а не піднятися на ньому чи заїхати в приміщення

– розповідає Ольга

У магазин потрапити також не вдалося, говорить Вадим Усатий, через нерозчищений сніг. Після справ у місті Усаті вирушили на заплановану зустріч місцевої влади і громадськості в міськраді. Через несправність ліфта Ользі та Вадиму допомогли піднятися працівники, несучи їх на руках на третій поверх.

Потрапити в міськраду можна з допомогою сторонніх людей / Фото: Суспільне Луцьк

Як у Ковелі вирішують питання з доступністю інфраструктури для людей на кріслах колісних

Згідно з державними будівельними нормами зі створення безбар’єрного простору, всі заклади та установи повинні бути доступними для людей з інвалідністю.

Як зазначила керівниця відділу містобудування та архітектури виконкому Ковельської міської ради Людмила Мурай, не завжди об’єкти, які збудовані в місті, відповідають цим нормам. У таких випадках, каже посадовиця, міськрада видає підприємцям приписи, зобов’язуючи їх привести все до ладу.

За останній рік торгових закладів було не багато: орієнтовно до п’яти. Була проведена перевірка влітку і по кожному об’єкту були зауваження, винесені підприємцеві для їх усунення

– сказала Людмила Мурай
Людмила Мурай / Фото: Суспільне Луцьк

Усього в Ковельській територіальній громаді проживають більш як чотири тисячі людей з інвалідністю, серед них 120 людей пересуваються на кріслах колісних, зазначила начальниця управління соціальної та ветеранської політики міськради Софія Сагаль.

Пандус при вході в заклад торгівлі у Ковелі, який не розчищений від снігу / Фото: Суспільне Луцьк

Як додав ковельчанин Вадим Усатий, люди на кріслах колісних хочуть жити повноцінним життям у своєму рідному місті, а ще мріють про найшвидше завершення війни і життя українців у спокої та мирі.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (3)
  1. Та шо ви там тож такоє ну не вкрадеш же тута грошей. А власники.торгівельеих закладів чхати на закон хотіли. Муніципальна варта коаще по привокзальці походить долярики пощипає. Схему вже налагодила графік є коли вони ходять коли ні. Вже всі торгаші знають. А торгівельні 8аклади не можна то святє.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X