Поет Шаул Черниховський, який зображений на валюті Ізраїлю, приїздив до Ковеля
Поет, лікар, філолог, учасник Першої світової війни, людина, яка зображена на валюті сучасного Ізраїлю – Шаул Черниховський.
Ця ж людина, неодноразово була у Ковелі в 1930-х роках, проте, перед цим пропоную ознайомитися з його короткою біографією:
Саул (Шаул) Гутманович Черниховський народився 20 серпня 1875 року в селі Михайлівка Мелітопольського повіту Таврійської губернії (нині – Запорізька область, Україна).
Володів єврейськими мовами іврит та ідиш, а також російською, німецькою, грецькою та латинською мовами. У 12 років написав героїчну біблійну поему, будучи гімназистом, перекладав на іврит твори Пушкіна. У 15 років продовжив освіту в Одесі. За підтримки Йосипа Клаузнера став публікувати вірші. Потім поїхав у Гейдельберг та Лозанну, де вивчав медицину. Після повернення з-за кордону працював лікарем у Мелітополі та в Харківській губернії. 1910 року переїхав до Петербурга.
Під час Першої світової війни також був лікарем у шпиталі. Був нагороджений орденами Св. Станіслава третього ступеня та Св. Анни третього ступеня. Після війни повернувся до Одеси, займався приватною медичною практикою. Згодом емігрував із терен колишньої Російської імперії. Оселився в Берліні. У 1931 році переїхав до Ерець-Ісраель (Земля Ізраїлю), брав участь у складанні Словника медичних та природничих термінів (латинь-іврит-англійська), працював лікарем у школі. Також продовжував писати вірші та перекладати знамениті твори (саме Черниховський переклав на іврит «Іліаду», «Одіссею» та «Слово про похід Ігорів»).
У 1934 році за переклад Калевали нагороджений лицарським хрестом ордена Білої троянди Фінляндії. З 1936 – представник літератури на івриті в міжнародному ПЕН-клубі. У 1935 і 1937 роках був номінований Клаузнером на Нобелівську премію з літератури, але не отримав її. Черниховському двічі вручали літературну премію імені Бялика – нагороду, яка присуджується муніципалітетом Тель-Авіва літераторам, які пишуть на івриті. Помер 1943 року в Єрусалимі.
Тепер повертаємось до Ковеля.
На одній з фотографій ви можете бачити Шауля Черниховського в ковельській гімназії «Тарбут», світлина датується 1932-м роком.
Тоді єврейська гімназія «Тарбут» розміщалась у двоповерховій будівлі, яка знаходилась біля моста через річку Турію (міст на сьогоднішній вулиці Незалежності; якщо, грубо кажучи, була навпроти вхідної арки при парку імені Тараса Шевченка). Тоді ця будівля значилася за адресою: вулиця Варшавська, 29.
Як пригадує ковельчанин Міхал Фрідман:
Це фото зроблено під час візиту Черниховського до нашої ковельської гімназії, близько 1932 року. Він у центрі. Це не мій клас, це інший. Я не пам’ятаю імен студентів. Але я пам’ятаю, що ми дуже пишалися тим, що до нас у школу приходили відомі письменники, поети. У нашій Тарбутівській гімназії був гурток польської літератури. Пам’ятаю свою першу статтю «Байрон і байронізм у польській літературі». Я також переклав кілька сонетів Шауля Черниховського. Пізніше Черниховський, як і Бялик, емігрував до Ізраїлю
Друге фото Шауля у Ковелі, найімовірніше, також відноситься до 1930-х років. На ньому зображений пан Черниховський та ковельський клуб «Га-Шомер га-цаїр»
Далеко йому до Осіюеа -Черняховського
Можна описати бойові дії авіації під час боїв 1944 року