Суд визнав протиправною бездіяльність міської ради та РЖКП щодо укриття на вулиці Сагайдачного

27.11.2023 о 12:54 · 5 хв читання

Ковельська окружна прокуратура виграла позов у Ковельської міської ради та ремонтного житлового-комунального підприємства №1 щодо стану готовності захисної споруди на вулиці Сагайдачного, 7.

Про це йдеться у рішенні Волинського окружного адміністративного суду.

Згідно інформації Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області від 8 лютого 2023 року, вищезгадане сховище, відповідно до паспорту споруди цивільного захисту, становить площу 34,1 кв. м, введене в експлуатацію у 1989 році. Дане укриття є стратегічно важливою спорудою, у разі наявної загрози розраховане на утримання у ньому 50 осіб. Балансоутримувачем є РЖКП №1.

Втім, вже добре десятиліття як споруда знищена відносно свого первинного стану! На цю тему неодноразово були журналістські публікації.

Публікація за темою: Цивільна оборона: як у Ковелі чиновники «розбомбили» бомбосховище

Нагадаємо, у березні 2015 року громадськість дізналася, що бомбосховище у Ковелі на вулиці Сагайдачного «всохлося» більш, ніж вдесятеро (з 260-ти до 34-х квадратних метрів), а ще – «пересунулося» вправо. Від бомбосховища залишився бетонний гараж із залізними дверми. Земельна ділянка під об’єктом цивільного захисту перейшла у приватну власність.

Як вказує у позові керівник Ковельської окружної прокуратури Юрій Новосад, неготовність сховища підтверджується актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, що проведено балансоутримувачем 5 липня 2021 р., 7 липня 2022 р. та 26 липня 2023 р.

Зазначеними актами встановлено відсутність захисно-герметичних воріт, дверей, ставень, механізмів задраювання, системи вентиляції, запірної арматури, виносних баків, пудр-клозетів, системи електропостачання та електроосвітлення, заземлення електрообладнання, гідроізоляції, робочого інструменту з обслуговування, документації на захисну споруду.

Порушення з року в рік є однаковими, що свідчить про їх тривалий характер та, як наслідок, невжиття відповідних заходів балансоутримувачем з метою усунення зафіксованих порушень та приведення споруди у стан, придатний до готовності.

Крім цього, Ковельською окружною прокуратурою 1 серпня 2022 року внесено відомості до ЄРДР під № 42022032110000065 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за фактом службової недбалості в діях службових осіб органів місцевого самоврядування Ковельського району при приведенні в готовність та проведенні технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту.

В межах здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження 26 липня 2023 року слідчим з участю головного фахівця цивільного захисту Ковельського РУ ГУ ДСНС у Волинській області Марти Милостивої, заступника міського голови Віктора Жигаревича, начальника відділу з питань цивільного захисту та екологічної безпеки виконкому міської ради Юрія Дідковського (у 2015 році саме при ньому протиправно розібрали бомбосховище) та заступника начальника РЖКП №1 Ігоря Пініса (депутата міської ради і голови фракції партії «Сила і честь») проведено огляд даного сховища.

Юрій Дідковський

Було підтверджено наявність порушень, а саме:

 • між покрівлею та дверима виявлено щілини;
 • підлоговим покриттям є пісок;
 • будь-яких запасних виходів/входів із сховища не виявлено;
 • на стінах та стелі є сліди підтоплення;
 • в приміщенні підвищена вологість;
 • системи вентиляції, водопостачання, каналізаційної системи, системи опалення, електропостачання та електроосвітлення не виявлено;
 • захисна споруда підлягає капітальному ремонту.

Зазначені порушення є підставою для зобов’язання РЖКП №1 вжити відповідних заходів задля приведення сховища у стан готовності.

Невжиття ефективних заходів з метою приведення протирадіаційного укриття до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану.

Представник РЖКП №1 позов не визнав і вказав, що захисна споруда була передана на баланс 24 лютого 2022 року та, згідно акта приймання-передачі основних засобів від 28 лютого того ж року, зафіксовано, що вона «частково зруйнована, не відповідає вимогам державних будівельних норм щодо споруд цивільного захисту населення».

15 березня 2022 року постійно діюча комісія РЖКП №1 зробила висновок про те, що споруда не відповідає будівельним нормам та стандартам для будівель цивільного захисту; не придатна для нормальної експлуатації та не здатна виконувати свої функції, тому недоцільно проводити її ремонт.

Листом від 13 вересня 2023 року РЖКП №1 повідомило Ковельську міську раду та Ковельське РУ ГУ ДСНС України у Волинській області та клопотало розглянути можливість будівництва на цьому місці нової споруди цивільного захисту населення, у відповідності з вимогами діючих будівельних норм, однак відповіді не отримало.

Представник від місцевої влади вважає, що Ковельська міська рада діяла і діє у законний спосіб в межах власних повноважень та нічого не порушує.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що станом на початок збройної агресії проти України захисна споруда цивільного захисту – сховище №04123, що знаходиться на вул. Сагайдачного, 7 в м. Ковель, не була готова до використання за призначенням, через що не здатна забезпечити захист цивільного населення.

Систематичне невжиття Ковельською міською радою та ремонтним житлово-комунальним підприємством №1 визначених законодавством заходів з метою приведення сховища №04123 до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини

– йдеться у рішенні суду

Крім того, суд вважає безпідставною позицію відповідача щодо того, що «РЖКП №1 не може бути відповідачем, оскільки не є суб’єктом владних повноважень».

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Віктор Мачульський позов керівника прокуратури задовольнив повністю. Визнано протиправною бездіяльність РЖКП №1 та Ковельської міської ради щодо приведення укриття у стан готовності.

Зобов’язано відповідачів у межах компетенції та повноважень привести захисну споруду у стан готовності.

Втім, рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду у місті Львові.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (21)
 1. питання на слуху ще з далекого 2015 року. ніхто ніякої відповідальності не поніс і не понесе. єдине що майбахі зроблять так це виділять 100500 млн грн на чергову реконстукцію….

  1. пініс це звичайний популіст і пристосуванець. піде в будь яку партію аби добратись до влади.
   пам’ятається як десь здається в 2017 році він кричав на попереднього мера що виділили гроші на ремонт туалету на стадіоні верес а туалет так і не працює. обіцяв розібратись і доповісти суспільству. час іде а доповіді так і немає.

 2. відповідно до паспорту споруди цивільного захисту, площа 34,1 кв. м, введено в експлуатацію у 1989 році.
  от цікаво, в 1989 році площа була 260 кв.м., про що говорили ще в 2015 році, чи все таки 34 ?
  чому прокуратура цим не цікавиться?чи не було тут шахер-махера з документами?

 3. Для комфортного перебування на 1 людину необхідно 1 кВ м площі
  Для середнього – 0,75 кВ м площі
  Для стислого 0,5 кВ м площі. Це методика застосовується усіма спецслужбами світу. І так 34,1/50=0,68 кВ м на людину. Ото щоб оті міськвиконкомівськи падлюки у повному складі разом з сім’ямижили на 0,68 кВ м на кожног.

 4. Дай Боже тобі здоров’я у повному складі (разом з сім’єю), ще й свічку в церкві поставлю…

 5. Казав мій дід,
  ” німця вам з гарапою
  вам треба…”
  І що ?
  Правда виходить.
  Самі тільки красти
  і брехати вміють.

 6. За буд.3 по вул.Косачів(між будинком та спорткомплексом) взагалі приватне бомбосховище- люди зробили собі підвал.

 7. Цікаво як закінчиться розслідування кримінального провадження , про яке Ковельською окружною прокуратурою 1 серпня 2022 року було внесено відомості до ЄРДР під № 42022032110000065 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за фактом службової недбалості в діях службових осіб органів місцевого самоврядування Ковельського району при приведенні в готовність та проведенні технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту???????????????????????
  А з РЖКП №1 зробили так званого цапа відбувайла . Хто за це все заплатить?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X