Чи здолає Прем’єр лісову мафію Волині?!

30.12.2020 о 13:05 · 7 хв читання
Фото ілюстративне

Дуже люблять наші правоохоронні структури і державні контролюючі органи рапортувати про успіхи і досягнення особливо зараз, на тлі всенародної недовіри, власного неробства і професійної деградації.

Майже тиждень у Волинських ЗМІ та на різних сайтах гуляє інформація про мало не подвиг ковельських поліцейських, які під мудрим процесуальним керівництвом місцевої прокуратури, затримали і вилучили у сумнозвісного підприємця Віктора Семенюка з села Тойкут 60 кубометрів деревини.

Триває боротьба правоохоронців зі злочинами у лісовій сфері

– пишуть одні

Правоохоронці вживають заходів задля встановлення походження лісопродукції й притягнення до відповідальності осіб, причетних до незаконного лісового промислу

– підтримують інші

Далі наввипередки з поліцейськими взялися рапортувати податківці.

ГУ ДПС у Волинській області встановлено операції реалізації лісової продукції невідомого походження за рахунок здійснення безконтрольної вирубки деревини. … Це призвело … до завдання збитків на суму 32,7 млн гривень

– вихваляються податківці

Тільки не кажуть, чому роками вони не бачили чи не хотіли бачити тих «незаконних операцій» і «безконтрольних вирубок», не вказують, хто наніс ці збитки. До подвигів податківців в лісовій галузі обов’язково повернемося незабаром і опишемо їх детальніше, а зараз розкладемо, як кажуть, по полицях і проаналізуємо події в Тойкуті.

Побоююся, щоб браве рапортування і ейфорія про затримання 60 кубометрів деревини не виявилося черговою показухою і тим, що її «чорним» лісорубам можуть повернути назад. Поясню чому.

За рік, що минає, наші старання зупинити «чорних» лісорубів на Ковельщині, засвідчили, що керівництво поліції і прокуратури скоріше було на боці лісової мафії, якщо не її частиною. Ніби затримували десятки осіб з деревиною і транспортом, однак ці затримування закінчувалися здебільшого нічим. Виходило, що однією рукою порушників ловили, а іншою – безкарно відпускали. Якщо порушували кримінальні провадження, то в основному за злочин проти довкілля – ст. 246 КК України – «незаконна порубка лісу».

Ніби вирубаний ліс далі не крали, не привласнювали, не вивозили на приватні пилорами, не замитнювали і відправляли на експорт?

Є тут процедурні особливості ведення слідства. Ні поліція, ні прокуратура не мають повноважень відповідно до чинного законодавства нараховувати збитки завдані довкіллю від незаконної порубки лісів. Це можуть робити тільки представники Державної екологічної інспекції (ДЕІ) у Волинській області.

А звертатися туди правоохоронці не хочуть, бо навіщо руйнувати роками напрацьовані корупційні схеми, коли виявлені порушення можна владнати незначними штрафами, що передбачені цією статтею кримінального Кодексу?

Правда, є поодинокі звернення в ДЕІ. Доводилося читати їх. Це повна безграмотність і тупість слідчих, які не тільки не знають природоохоронного законодавства, а елементарно не вміють заповнити бланк заяви чи звернення, самі не знають, про що і для чого пишуть ці звернення.

Не дивно, що згодом подібні «шедеври» потрапляють в суди, які скасовують постанови слідчих про вилучення чи накладання арешту на деревину. І не суди винні, що лісоруби уникають покарань, навіть штрафів, а безграмотність і професійна непридатність слідства і процесуальних прокурорів.

Хоч, переконаний, такі ляпи і порушення вони допускають не випадково, а зумисно, адже жодної відповідальності за це не несуть.

А чи не тому проти «чорних» лісорубів майже ніколи не відкриваються кримінальні провадження за статтями вчинення злочинів проти власності, тобто, економічних, як ст. 185 – «крадіжка», чи ст. 191 – «привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем» КК України?

Робиться все, щоб не образити мафію, бо тоді правопорушники можуть понести реальні покарання і тюремні терміни. А в цьому не зацікавлені ні бізнесмени, яким доведеться закривати нелегальні пилорами і зупиняти виробництва, ні поліція, ні прокурори, бо з ким тоді будуть співпрацювати і на кому заробляти?

Подібне може трапитися і в Тойкуті.

На складах Семенюка вилучено 60 кубометрів деревини, без чіпів і документів. Сам факт свідчить, що саме на складах виявили або крадіжку, або привласнення деревини. Але дуже сумніваюся, що за цими статтями Кримінального кодексу України ведуться слідчі дії.

Звичайно, є й інший злочин проти довкілля, тобто, шкода, нанесена природі. Наскільки нам відомо, бізнесмен заявив, що деревина з урочища «Сорочий мох». Саме тут екоінспектори ще кілька місяців тому нарахували збитків, які завдав Семенюк, більш, як на 6,5 мільйонів гривень!

Виходить, він продовжував трощити ліс, не зважаючи на застереження інспекторів, поліції і судів. Чи вкотре допомогли тупість слідчих і прокурорів, які постійно сприяють свавіллю Семенюка?

Якщо злочин вчинено на місці попереднього інспектування та перевірок, то чому знову на підмогу не залучили спеціалістів ДЕІ, котрі мають повноваження підрахувати ще раз завдані збитки? Чи пішли старою схемою – наробили галасу і самопіару про затримання та вилучення деревини і одночасно стараються, щоб вона згодом повернулася до Семенюка?

Робити помилки і ляпи в документах слідство під корупційним керівництвом прокуратури навчилися давно, винних, як завжди, не буде? Напевне, тому прокурори зі слідчими понад три місяці ніяк не можуть, скоріше не хочуть, виконувати ухвалу судді Ковельського міськрайонного суду Сергія Панасюка про внесення в ЄРДР відомостей про економічні злочини Семенюка і чиновників різних мастей.

За підслідністю провадження зобов’язані передати ДБР і місцеві перевертні уже не зможуть покровительствувати «чорним» лісорубам. Ось так в Ковелі все очевидніше вимальовуються учасники і масштаби лісової мафії, в якій правоохоронна система є її складовою.

Тут так захопилися саморекламою фальшивих досягнень, що не бачать інших очевидних правопорушень і злочинів Семенюка. Їх вистачає. Нікого не цікавить, а звідки береться сировина для виготовлення продукції, яку Семенюк відправляє за кордон?

Напевне, показує договори на вирубування лісів в урочищі «Сорочий мох» і йому це сходить з рук? Чи митники також в долі?! Замитнення готової продукції може засвідчити і про інші зловживання. Наприклад, про неофіційне працевлаштування людей на пилорамах.

Виходить, що офіційно люди не працюють, а продукція ніби за щучим велінням виготовляється сама. Звичайно, є норми трудозатрат на виробництво кожного виду продукції та ніхто на це уваги не звертає.

Відповідно до вимог чинного законодавства, фінансові покарання для бізнесу за працю нелегалів дуже суттєві, від 50 тисяч гривень штрафу і вище. Але ні відповідні контролюючі органи району, ні органи місцевої влади очевидних порушень не бачать. Як і не цікавляться, що чимало селян роками не отримують платні за свою роботу на лісопильнях Семенюка. За одно попросимо фахівців СБУ у Волинській області перевірити рабську працю за кусок хліба і дах над головою колишніх зеків, втікачів з ЛНР/ДНР і, кажуть, навіть з Росії. Двох з них – Ханькова Т.В. і Савіна Д.О. навіть затримували із нелегальною зброєю Семенюка.

Будуть прохання і до податківців області.

Дай, Боже, їм довести до логічного завершення стягнення в дохід держави 32,7 мільйона гривень за «здійснення безконтрольних вирубок деревини». Хоч не дуже віриться в таке. Але є ще одне прохання щодо діяльності Семенюка і сотні йому подібних.

Як державний контролюючий орган, ви здійснюєте контроль за сплатою податкових відрахувань і дотриманням податкового законодавства.

Так ось, в Тойкуті Віктор Семенюк з братами прибрали до рук не тільки виробничі приміщення, а і гектари території колишньої тракторної бригади. Податки в казну громади сплачуються дуже мізерні, а то і зовсім не сплачуються, все донедавна трималося на домовленостях з колишнім головою ОТГ.

Дуже вже просили жителі сіл допомогти, щоб кошти від оренди йшли не в кишені ділків та чиновників, а спрямовувалися на потреби громади – для підтримання медицини, шкіл, ремонту доріг.

Зашкодити лісовій мафії на Волині, куди входять багато відомих персонажів, від чиновників, бізнесменів до правоохоронців, на сьогодні дуже важко. Безкарність і свавілля правлять в державі бал. Та все ж деякі зрушення є.

На прохання і відповідне звернення громадської ради при ДЕІ, до складу якої входжу, поновити перевірки незаконних вирубок лісів на Волині належно відреагував Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він дав зелене світло на проведення таких інспектувань, долучили навіть підрозділи поліції, зокрема, спецпризначенців «Корду».

Масові перевірки тривають, зокрема, в Камінь-Каширському та Ківерцівському районах. Далі – Рожищенський і Любомльський та інші райони області. Ковельським прокурорам і поліцейським, напевне, потрібна окрема вказівка Прем’єра, щоб проснулися від корупційної сплячки і почали дбати про збереження лісів та притягувати винних за їх знищення до відповідальності.

В підсумковому звіті ми обов’язково розповімо про їх покровительство «чорних» лісорубів. Ніби радує те, що активність і намагання показати свою роботу в цьому напрямку демонструють інші державні контролюючі структури, зокрема, податківці. Та чи надовго вистачить їх запалу і старань?

Ярослав АНДРУСЯК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X