Поліція перебуває на службі «чорних» лісорубів Волині? – 2

03.09.2020 о 18:17 · 7 хв читання

Це друга частина журналістського розслідування волинського журналіста-розслідувача Ярослава Андрусяка на порталі Всеукраїнського об’єднання «Журналісти проти корупції».

«Довгий час для підприємця Віктора Семенюка правопорушення і очевидні злочини обходилися безкарно. Мало хто, як він, міг навіть не маючи дозволу на носіння зброї, дозволити собі лякати людей пістолетом і стріляти в присутності дитини, передавати іншу зброю своїм працівникам, і навіть виймати травматичного пугача до оперативників.

Поліцейські і прокурори Ковельського і Камінь-Каширського району дивним чином не бачили цих безчинств, скоріше, були посібниками злочинів і закривали очі на правопорушення.

Віддаючи гладкоствол подільникам Семенюка, ковельські поліцейські навіть не поцікавилися, а хто вони такі, чи взагалі мають паспорти, чи легально перебувають в Тойкуті, чому втекли з Донеччини, чи не воювали на боці сепаратистів, і чи не перебувають в списках «Миротворця»?

Мало того, поліція при підтримці ковельського прокурора Тетяни Безкровної, вдаючись до різних перекручень і підтасовок фактів, ще й визнали невідомих осіб із чужою зброєю потерпілими в нанесенні їм легких тілесних ушкоджень!

Люди в погонах ніби підкреслили, що ніхто не сміє ображати людей районного лісового князька! Але в суд придумані слідством потерпілі не з’являються, щоб не видавати себе, не виплили їх темні справи і не нарватися на серйозніший кримінал.

Відвести від відповідальності самого Семенюка за розмахування зброєю і стрілянину в присутності 9-річної дитини, що є обтяжуючою обставиною, намагалися уже камінь-каширські поліцейські.

Начальник слідства Камінь-Каширської поліції Богдан Плясун чомусь відкрив провадження лише за статтею «незаконне поводження зі зброєю», а про хуліганські дії із застосуванням цієї зброї забув.

Безпосередньо до цих маніпуляцій причетний і прокурор Волинської області Тарас Безрукий, на ім’я якого була написана заява про вчинення злочинів. Але всупереч вимог КПК України, головний прокурор області скеровує заяву в Маневицьку місцеву прокуратуру, звідти – в Камінь-Каширське відділення, далі – до поліцейських. Хоч жодним законодавством така переадресація не передбачена.

Що хотіти від підлеглих, коли на порушення пішов прокурор області. І вийшло, як в поговірці – «ти малий, скажи малому, хай малий малому скаже, хай малий теля прив’яже!». Замість 24 годин заяву, яка пройшла через чотири інстанції і багато рук, в ЄРДР внесли аж на 18(!) день з часу подачі, до того ж факти, наведені в ній, на половину кастрували.

Та з журналістами подібний фокус не пройде, через суд змушу прокурорів і поліцейських зробити так, як сказано в КПК України, тобто, внесуть всі дані, що описані в заяві.

Зайняті «відмиванням» Семенюка від криміналу, поліцейські і прокурори навіть не звертали увагу на незаконне вирубування великим бізнесменом самосівів, липові договори, намальовані для цього, розкрадання ним сотень, а могло бути тисяч кубометрів деревини. Поетапно і детально розповімо, як через безголов’я і елементарне незнання поліцейськими законодавства Семенюку все ж вдалося вивести значну частину заготовленої деревини з урочища «Сорочий мох».

7 серпня за моїм наполяганням ковельські поліцейські та інспектори Державної екологічної інспекції (далі – ДЕІ) області все таки узгодили спільні дії і виїхали в урочище з’ясувати підстави рубок і підрахувати збитки. Та перевіряючих Семенюк на місця вирубки… не допустив, став вимагати рішення суду про допуск на проникнення на приватну територію. І поліцейські під козирок, ніби вибачилися перед бізнесменом, пішли до суду.

Для чого було влаштовувати цю показушну комедію? Щоб вкотре продемонструвати безграмотність і тупість слідства? Адже всім зрозуміло, що дана територія не приватна, а орендована, підтверджує це і договір її використання. А для того, щоб провести перевірку на орендованій площі, жодних дозволів суду не потрібно.

Самому цікаво, як і чим аргументували поліцейські в суді підстави на проникнення на орендовану територію, коли отримали такий дозвіл? Суд міг спокійно послати ковельських пінкертонів… вчити діюче законодавство і взагалі таке абсурдне клопотання не розглядати.

Наступного тижня колотнеча з тим, щоб потрапити в урочище, продовжилася. Семенюк вдруге нікого не впустив.

Поліцейські знову показали свою правову безграмотність, отримали облизня і разом з інспекторами ДЕІ з нічим повернулися назад. А Семенюк тим часом спокійно вивозив нарізану деревину на свої пилорами, поки ми самі не доклали зусиль, щоб у вихідний день затримати і арештувати машини з лісом.

В мене склалося враження, що це не просто безпорадність і тупість поліцейських, а добре продумана схема, аби виграти час, щоб вивезти вже нарізану деревину. А гра в придурків, які беззаперечно виконують забаганки Семенюка, це для відвернення уваги, рішення суду нікого розумнішими чи грамотнішими не зробило і нічого не навчило. Не здивуюся, якщо поліцейські не зможуть відрізнити приватне із орендованим і втретє.

Важливішим є те, чи зможуть слідчі з інспекторами підрахувати кількість вивезеної деревини за час цієї колотнечі і вкраденої взагалі?

Щоб знову чогось не забули чи не врахували, ми нагадаємо, що 5-го серпня слідчо-оперативна група Михайла Малікова крім інших дій зафіксувала на відео гори заготовленої деревини, було оформлено відповідні протоколи. Якщо вона зникла, то доведеться шукати, хоч спершу треба було не допустити її вивезення. А дозволи в судах на проникнення на приватні території підприємців в Тойкуті доведеться брати і не одні. На півсотні пилорам не тільки Віктора Семенюка і його двох братів нагромадилися тисячі кубометрів необлікованої деревини. Підпільний бізнес процвітає на повну. Деревопереробка, здебільшого нелегальна, в одному селі переважає потужності кількох державних лісгоспів!

Як тільки стемніє, лісовози йдуть караванами

– пояснювали селяни

Тільки поліція і прокурори цього не бачать. Чи, може, це спільний бізнес?!

Переробка деревини стала зразком ведення тіньового бізнесу. Значна частина деревини – нелегальна. Працевлаштування людей – здебільшого нелегальне. Території, куди звозять ліс, – також більшою мірою використовуються нелегально.

Як тоді дивним чином легально замитнюється вироблена продукція, що йде на експорт? Як ділкам вдається тіньовий бізнес на кінцевому етапі перевести в легальний? Не здивуюся, якщо і митники в долі.

В Тойкуті гірко жартують, що в них «збіговисько блатних і збір кримінальників з усієї України», які працюють на пилорамах Семенюка. Скільки там людей, що переховуються від Закону, нелегальних біженців, вчорашніх «зеків» – ніхто не знає. Протоколи дільничного, складені на кількох нелегалів і передані керівництву Ковельської поліції десь загубилися, напевне, невипадково. Працюють тут і чимало місцевих. Люди жалілися, що зарплату їм роками не платять, але ніхто нікуди не скаржиться, бо все надіються, що колись щось та виплатять.

Надіємося, що обласне управління Держпраці і податківці допоможуть навести лад з працевлаштуванням, жаль тільки, що без заборгованих виплат можуть залишитися багато людей.

Ще одна нелегальна діра – використання територій під виробництва, склади, готову продукцію і різносортну деревину. Незначні площі, справді, перебувають в оренді, хоч оплата за них надходить не завжди. Але більшість території колишньої тракторної бригади, силосних ям, а це гектари площ, використовується безоплатно. Чи оплата йде мимо каси громади?

Голова Тойкутської сільради Віталій Грицюк в розмові з нами вдавав, що нічого не знає ні про вирубку лісу, ні про нелегалів, ні про використання бізнесом територій громади. А мав би знати, на те його сільським головою обрали. Як мав би поцікавитися тим, на яких підставах Семенюк розорав пасовища, змінив цільове призначення землі і засіяв його кукурудзою біля того ж урочища «Сорочий мох». Чи голові сільради вигідно закривати очі на свавілля місцевих ділків?!

Щоб завершити епопею з «чорними» лісорубами в Тойкуті, довелося їхати до виконувача обов’язки начальника поліції Ковельщини Олександра Ципка. В розмові зрозумів, що, як кажуть, сала за шкуру Семенюк залив і йому, постійні кримінальні вибрики бізнесмена надоїли багатьом. За одно, нарешті, забрав у слідчого Євгена Сергієнка витяг з ЄРДР, пообіцявши в суді змусити його внести в реєстр всі дані, зазначені в моїй заяві, і відкрити проти нього самого провадження за приховування злочину. Обіцянку завжди намагаюся виконати.

Ще Олександр Ципко розповів, що саме в цей день в Ковельському міськрайонному суді за підтримки прокуратури розглядається питання арешту на всі сім заліснених ділянок площею майже 150 гектарів, що надані в оренду Семенюку. Під кінець дня суд наклав таки арешт.

Кількома днями раніше зупинено вирубування лісу в Личинах на 200 гектарах площі. Ніби є якійсь здобуток. Але радіти рано. Якби все залежало від Ципка, то слідство, напевне, завершилося б швидко.

Передбачаю, що в процес будуть намагатися втрутитися всемогутні корумповані «смотрящі» з місцевих прокуратур і не тільки та високі поліцейські чини. Доведеться ще через прокуратуру області оскаржувати в судах незаконність рішень передачі в оренду земель, де виросли ліси. Так, що вся битва за їх збереження в Тойкуті і Личинах – попереду.

Ярослав Андрусяк.

Р.S. Обов’язково окремо розповімо про результати перевірок і мільйонні збитки від діяльності чорних лісорубів».

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X