«Стоп!» – «чорним» лісорубам Ковельщини: хто сплатить мільйонні штрафи?

30.09.2020 о 13:35 · 7 хв читання

Тепер про найцікавіше – як журналістам все-таки спільними зусиллями вдалося зупинити вирубування понад 300 гектарів самосівних лісів біля сіл Тойкут Ковельського і Личини Камінь-Каширського районів. Зробити це було ох як нелегко. Особливо на Ковельщині в урочищі «Сорочий мох».

Тричі працівників поліції і двічі інспекторів Державної екологічної інспекції (далі – ДЕІ) бравий місцевий підприємець Віктор Семенюк допускати на орендовану ділянку, де проводив вирубки, не захотів. Скандали були гучними.

Публікації за темою:

Поки поліцейські (а чи випадково?!) через незнання законодавства невідомо для чого брали в судах дозволи на проникнення… на орендовану територію громади, коли такі дозволи не потрібні, бізнесмен повивозив усю заготовлену деревину на власні пилорами. Правда, лісовоза з причепом при допомозі поліцейських нам вдалося все-таки помістити на штрафмайданчик.

Ця тяганина і вовтузіння поліцейських та інспекторів з підприємцем тривали б ще, напевне, довго, доки він не потрощив би всі насадження на ділянках. Щоб зупинити це свавілля, треба було діяти спільно і організовано. Тому звернувся до керівництва ДЕІ і виконуючого ще недавно обов’язки начальника Ковельського ВП ГУНП у Волинській області Олександра Ципка з проханням скоординувати дії і в порядку розслідування кримінального провадження підрахувати нанесені збитки. До того ж, не повинні інспектори ДЕІ тижнями, щоразу виїжджаючи на перевірки за понад сотню кілометрів, не мати змоги виконувати свої службові обов’язки і залежати від забаганок бізнесмена.

Саме в день зустрічі з Ципком Ковельський міськрайонний суд задовольнив клопотання слідчого Сергієнка і прокурора Романюк та наклав арешт на вісім ділянок загальною площею понад 135 гектарів.

– Коли ми прибули на інспектування, на вирубаних ділянках жодної деревини не було, – розповідає представник ДЕІ Юрій Джам. – Побачили одні пні і захаращену гілляччям вирубку.

– Щось швидко ви справилися, до того тижнями не могли потрапити на ділянки?

– Ми залучили аж шість наших спеціалістів, щоб виконати роботу швидко, бо знали, що перебувати там небезпечно…

– А що знову були якісь неприємності?

– На щастя не було, бо охороняло нас кілька нарядів поліції, зокрема, люди з автоматами…

В офіційній довідці, яку мені надали за підсумками перевірки незаконних рубок в урочищі «Сорочий мох» написано:

…На території Тойкутської сільської ради Ковельського району … на землях сільськогосподарського призначення державної власності виявлено незаконну порубку 2937 самостійних дерев різних порід… Розмір заподіяної шкоди … становить 6 146 373 грн

Залишається відкритим і нез’ясованим інше питання: куди поділася раніше заготовлена деревина, яка була тут ще 5 серпня? Це добре бачили, зафіксували на фото та відео ми і слідчо-оперативна група Михайла Малікова, яка також проводила зйомку, складала відповідні протоколи і проводила експертизу. Тут, як кажуть, є над чим попрацювати слідчим.

Публікація за темою: На Ковельщині незаконно зрізали дерев на понад 6 млн грн

Деревина не могла випаруватися чи самоліквідуватися, її варто шукати на пилорамах Семенюка. І це саме той випадок, коли необхідно буде звертатися в суд за дозволом проникнути для розслідування злочину на приватну територію Семенюка. Та чи захочуть і наважаться слідчі так робити, щоб не образити бізнесмена? Поки що принципових дій від них не спостерігалося.

Склалося враження, що в ковельській поліції одні намагаються притягнути Семенюка до відповідальності, інші – покрити його злочини. А він тим часом, що хоче, те робить, рубаючи ліси і розмахуючи привселюдно зброєю, вдаючи із себе місцевого князька.

Про поблажливе ставлення до Семенюка свідчить і те, що кримінальне провадження проти нього відкрили лише за ст. 246 КК України – «незаконна порубка лісу».

Як свідчить витяг з ЄРДР, провадження відкрите саме за моєю заявою, вписане моє прізвище, як заявника. Дійсно, 5 серпня цього року, перебуваючи в урочищі «Сорочий мох», побачивши злочини, що тут творяться, я написав на ім’я начальника Ковельського ВП ГУНП Волинської області відповідну заяву, яку передав старшому слідчо-оперативної групи Михайлу Малікову. Підписав і відповідний протокол.

Але у моїй заяві про правопорушення відповідно, до ст. 246 КК України, не йдеться. Я писав про правопорушення, що передбачені ст. 28 КК України – «вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою», за участі, крім Семенюка, представника Держгеокадастру і голови Тойкутської сільради, що організували схему розкрадання лісу. А також за статтями 366 – «службові підроблення», ст. 190 – «шахрайство», ст. 191 – «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» КК України.

Тобто, в поліції зобов’язані були за 24 години відкрити провадження за тими фактами і обставинами, що вказані саме в моїй заяві, а не за придуманими слідчим. Так каже ст. 214 КПК України, ревізувати чи додавати щось до неї від себе ніхто не має права.

Не буду проводити ковельським слідчим правовий лікнеп з лікбезом, а порекомендую лише уважно прочитати висновок Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.01.2017 р., де чітко і конкретно розписано процедуру внесення відомостей в ЄРДР. Треба вміти читати не тільки грошові купюри, а й законодавчі документи.

Слідчий Сергієнко намагався довести, що сам має право кваліфікувати злочин. Має, якщо сам його виявить. Перекваліфіковувати при реєстрації те, що написано в моїй чи будь-якій іншій заяві, немає права. Так каже Закон.

Якби слідчі мали можливість перекваліфіковувати те, що написано в заявах, то більшість злочинів і не реєструвалися б, а процедура внесення відомостей в ЄРДР перетворилася на корупційні схеми закриття проваджень ще до їх відкриття та чорного заробітку для перевертнів.

За останні роки кримінальних проваджень на Ковельщині за ст. 246 КК України було відкрито, напевне, десятки, а то й сотні. І що з того? Когось «посадили», хтось відшкодував збитки? Чи здебільшого все закінчувалося договорняками?

Кількість відкритих проваджень ніяк не впливає на зменшення незаконних рубок. Поліція рапортує про успіхи, «чорні» лісоруби спокійно продовжують своє ремесло, ліси рідшають, кошти безперебійним потоком осідають в кишенях усіх, причетних до їх знищення. Всі задоволені, бо кожен отримує свою частку. Бізнес на злочинах?!

Тому, щоб все таки зареєструвати саме свою заяву, звернувся зі скаргою на бездіяльність слідчого до Ковельського міськрайонного суду. І тут трапилося таке, з чим ні разу не доводилося зустрічатися в жодному суді України, а бувати довелося в багатьох! Мене стали вговорювати знайти порозуміння зі слідчим.

Мовляв, розслідування провадження має перспективу бути завершеним і дійти до суду, то ж чи варто змінювати кваліфікацію. В мене з цього приводу є великий сумнів, чи не вийде все так, як з тими десятками проваджень про незаконні рубки лісу, що завершилися лише легким переляком для «чорних» лісорубів?

Дуже комусь хочеться, щоб слідство проходило і суд відбувся саме в Ковелі, де кожен кожного знає і все можна порішати. Чому? Пояснення просте.

Провадження зам’яти і злити уже не вдасться. ДЕІ нарахувала понад 6 мільйонів збитків, інформація набрала розголосу по Україні. Слідству залишилося висунути фігурантам спершу підозру, далі – обвинувачення і направити провадження в суд.

Якщо доведеться зареєструвати мою заяву і відомості з неї, то ситуація кардинально міняється. До розслідування провадження доведеться долучати представника Держгеокадастру Романа Маркевича, який підписував договори оренди, і голову Тойкутської сільради Віталія Грицюка, який мав погодити ці договори. А це вже інша підслідність – ДБР чи НАБУ.

Слідство вестимуть уже не ковельські. І суд буде іншим. Тоді вирішити по-ковельськи питання кримінальної відповідальності фігурантів злочинної схеми уже не вийде. А, цього, як бачимо, не хоче ніхто. Все ж таки, суд зобов’язав слідчого поліції внести відомості моєї заяви в ЄРДР.

Виручити Семенюка намагається і одна з політичних сил.

На голову Сошичненської ОТГ від партії «За майбутнє» висуваємо Віктора Семенюка

– заявила на своїй офіційній сторінці депутат Верховної Ради України Ірина Констанкевич

Я зробив допис на цій сторінці, в якому запитав пані Ірину, за які такі кримінальні заслуги він удостоївся такої партійної честі? Вона не відповіла, я не образився.

Очевидно, нема чого відповісти. А найкращу відповідь, переконаний, дадуть виборці. Стане Семенюк головою ОТГ чи ні, не головне. Важливо, щоб в Сошичному панувала законність і повага до людей. Щоб ніхто, як Семенюк, не стріляв у присутності дитини, в селі не вешталися нелегали і особи, що переховуються від криміналу і Закону, котрі працюють тут на пилорамах, селянам офіційно і вчасно виплачували зароблене на цих тартаках, офіційно сплачувалася оренда за використання приміщень і територій громади, щоб безкарно за злочинними схемами не вирубувалися ліси, не нищилися звірі.

Ще про одну схему дерибану лісових самосівів, яка викликає кримінальне захоплення, котру придумали Семенюк і К, включаючи голову Личинської сільради Івана Шепшелея, в наступній розповіді.

Ярослав Андрусяк

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (6)
  1. Мені цікаво, якщо отримаю освіту за напрямом «Журналістика», буду писати брехню, сайти теж будуть опубліковувати таку інформацію? @kovel.media, можливо потрібно хоч трішки перевіряти перш ніж публікувати в себе на сайті??!!

    1. Це не конструктивне звинувачення. Якщо у вас є запитання по статті, можете поставити їх напряму Ярославу Андрусяку.

      1. Для чого мені писати Андрусяку, якщо сайт який читають ковельчани опубліковує таке.Це ваша помилка, зверніть увагу. Я не книжку читаю а новини. І ці новини повинні бути правдиві, а не видумані історії Анрусяка!!!

        1. найшовся блять борець за првду))) не подобається що вони пишуть, не читай їх. Якщо маєш щось проти – напиши це, а не “брехня, брехня” і ні слова більше. Кожен може звинуватити будь кого, але без доказів це все як пшик..

    2. Який з тебе майбутній “журналіст”?! Ти – штунда. Ви лісокради роками нищити ліси біля Тойкута і називаєте це “бізнесом”. Ти хоч одне-єдине речення у статті заперечив? Вас треба судити військовим трибуналом.

  2. А піску скільки вивезли. Покопали все кругом, одні карєри. Пісок видобувають на людських паях і всі мовчать. Хоч один не побоявся, молодець. Довели б тільки справу до логічного кінця. А так поговорять, проплатять і все заглогне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X