Чи зможуть в Києві побороти лісову мафію Волині?

02.01.2022 о 14:05 · 8 хв читання
Фото ілюстративне

Вже навіть важко перерахувати, скільки за останні роки опублікував журналістських розслідувань про безкарність і свавілля «чорних» лісорубів на Волині. Про те, як знищено і розкрадено тисячі гектарів вікових лісів, майже всіх придорожніх смуг, вирубку деревини в природних заповідниках, шахрайські схеми і злочинні «договорняки» між органами місцевого самоврядування, Держгеокадастром і «чорними» лісорубами, безконтрольність при замитненні та експортуванні сотні тисяч кубометрів деревини і т. д.

Очевидним є, що знищення і розкрадання лісів, на яких спритні провладні ділки і мародери заробляють мільйони доларів, поставлено на добре продуманий промисловий потік. Не менш очевидним є те, що безкарність «чорних» лісорубів можлива тільки тому, що складовою лісової мафії є недолугі, корумповані і наскрізь прогнилі правоохоронна і контролюючі системи – поліція, прокуратура, СБУ, митниця, податкова і суди.

Публікація за темою: Словоблуддя правоохоронців і лісова мафія Волині

Для звітності і одурманення людей вони створюють видимість та імітацію великої роботи і нібито дотримання законності – відкривають сотні проваджень, щось ніби розслідують і навіть направляють в суди. Але в підсумку понад 90 відсотків проваджень закінчуються банальним пшиком, безрезультатно – затриману і вилучену деревину та техніку повертають, завдані мільйонні збитки ніхто не компенсує, винних – нема. А все тому, що мафіозі при різних погонах та мантіях самі і рулюють цим процесом.

Разом з громадськими активістами намагаємося довести відкриті спільними зусиллями кримінальні провадження про знищення лісів на Волині до судів, винних притягнути до відповідальності, реальних покарань і домогтися компенсації завданих збитків.

Та тут найбільшою проблемою стало покровительство злочинів прокурорськими «гопниками», які другий рік гальмують розслідування цих проваджень, постійно вилучають та тримають їх у себе, зумисне роблять все, щоб минули строки розслідувань. Довелося всім разом за допомогою звернутися в найвищі державні інституції, до Генерального прокурора України Венедиктової І. В., голови РНБО України Данілова О. М., міністра внутрішніх справ України Монастирського Д. А., т. в. о. міністра захисту довкілля і природніх ресурсів України Стрільця Р. О. Ось зміст колективного звернення:

Протягом останніх трьох років на Волині відбуваються масові протести громадськості на захист довкілля, проти варварського, без дотримання вимог законодавства, видобутку надр – торфу і бурштину, масового знищення лісів і вивезення деревини. Відбулися численні протести і супротив людей в селах Стобихівка, Городок, Погулянка, Седлище, Видерта, Воєгоща, Башлики, Самари, Оріхове, Межисть, селищі Ківерці та багатьох інших.

Свідченням розгулу «чорних» лісорубів в області є діяльність понад 500 нелегальних пилорам, забезпечення нелегальною деревиною великих деревопереробних комплексів в селах Колодяжне і Тойкут Ковельського, Стобихівка Камінь-Каширського районів, які пов’язані з родичами колишніх працівників СБУ, прокуратури і помічниками теперішніх депутатів, знищення природного заказника «Цуманська пуща», незаконна масова вирубка самосівних лісів на територіях ОТГ.

Сумною є статистика за минулий, 2020 рік. Задокументовано понад 600 звернень і заяв про факти незаконного вирубування лісів і розкрадання деревини, однак, кримінальні провадження відкрито менше, як по третині з них. Слідство здебільшого завершувалося нічим, а до суду передано лише 11 справ, компенсовано менше 1 (одного) відсотка від завданих збитків. Жодного крупного крадія лісу; осіб, причетних до знищення довкілля, притягнуто до відповідальності не було.

Дійшло до абсурду – у вирубці деревини на мільйони гривень в заказнику «Цуманська пуща» слідство з прокуратурою звинуватили не бізнесмена Вовдюка, а вчинили ревізію указу Президента про створення цього заказника. Тисячі кубометрів деревини на сотні мільйонів гривень, вилученої на місцях вчинення злочинів, судами було повернуто через свідоме покровительство злочинів поліцією і прокурорами, які давно стали співучасниками лісової мафії на Волині.

На семінарі у вересні цього року прокурор Волинської області Віктор Тимчук навів дивні цифри. Зокрема, повідомив, що за вісім місяців 2021 р. «у завершених розслідуванням кримінальних провадженнях встановлено збитків на загальну суму 5894 тис грн.., з них відшкодовано в ході досудового розслідування 369 тис. грн., накладено арешт на майно в розмірі 732 тис. грн., заявлено позовів на суму 5 млн. 208 тис. гривень».

Наведені дані є надто скромними і заниженими, викликають сумнів, виходячи з того, що на межі Ковельського і Камінь-Каширського районів лише двома підприємствами «Сотік Агро» і ФОП «Мілінчук» від незаконного вирубування самосівних лісів завдано збитків на понад 8,6 мільйона гривень, 2,5 млн. грн. – «Сотік Агро» (к/п №42020031160000033) та 6,1 млн. грн. – ФОП «Мілінчук» (к/п №12020030110001206 та №12020030110001359)!

Ці цифри завданих збитків підтверджені висновками Державної екологічної інспекції у Волинській області і Волинського відділення Львівського бюро судових експертиз. Однак, висувати підозри бізнесменам і передавати справу до суду ніхто не поспішає. Старання в гальмуванні розслідувань вище вказаних кримінальних проваджень докладають перш за все працівники місцевих прокуратур.

Процесуальні керівники на півроку вилучають ці провадження і тримають під сукном, очевидно, для того, щоб минули строки розслідування і винні уникли відповідальності. Громади в Тойкуті і Сошичному і надалі потерпають від свавілля «чорних» лісорубів, варварськими методами продовжується знищення довкілля, детальніше про злочини і їх покровителів – в журналістському розслідуванні, що додається. Кошти від відшкодування завданих збитків місцеві ОТГ могли б спрямувати на поліпшення і розвиток соціальної сфери в селах – забезпечення необхідним шкіл, дитсадків, медичного обслуговування, ремонту доріг і т.д.

Поблажливість і покровительство злочинів «чорних» лісорубів прокурори вчиняють не вперше. Третій рік не розслідується провадження про підпал 20 га лісу (к/п № 12020030110000720), закриті провадження про незаконне володіння зброєю, стрілянину над головою 9-літньої дитини (к/п №№ 12020035090000126, 12020030090000335), ніхто не звертає увагу на рабську працю на пилорамах нелегалів-перебіжчиків з ЛНР/ДНР, осіб з кримінальним минулим, які щороку вчиняють нові злочини і тримають в страху селян.

Від імені громадськості просимо в законному порядку припинити діяльність «чорних» лісорубів, знищення природи на територіях Сошичненської ТГ Камінь-Каширського і Тойкутської ТГ Ковельського районів Волинської області. Для належного розслідування згадувані кримінальні провадження передати до головного слідчого управління Національної поліції України, у справедливі розслідування місцевими правоохоронними органами і прокурорами громадськість уже не вірить.

Звернення підписали представники ГО «Громадський захист Волині» Ганна Стульська, мисливсько-рибальського колективу «Наболоцький» Володимир Грушка, голова Сошичненської територіальної громади Ігор Волосюк, член Громадської ради при Ковельському міському голові Володимир Косцьов’ят, ковельський журналіст Ярослав Гаврилюк і автор даної публікації. Що справи зрушаться з місця, ними й надалі не будуть торгувати, а корумпованих волинських нероб прокурорів і слідчих притягнуть до відповідальності і все таки змусять виконувати свої службові обов’язки, надії було мало.

Але неймовірне трапилося – голова РНБО Данілов наклав відповідну резолюцію і всі вказані у зверненні громадськості провадження зобов’язав передати для подальшого розслідування Головному слідчому управлінню Національної поліції України!

Керівництвом Міністерства розгляд Вашого звернення доручено Національній поліції України

йдеться у листі заступника начальника управління МВС України Володимира Вітюка до координатора звернення Володимира Грушки

І тут уже забігали й заметушилися волинські прокурори та поліцейські, їхні торги з «чорними» лісорубами опинилися під зривом. З головного управління Нацполіції у Волинській області в терміновому порядку була дана команда відправити кримінальні провадження з Ковеля і Камінь-Каширського в Луцьк. Їх, напевне, добре почистили, порихтували, прибрали факти неробства й покровительства злочинів та змушені були відправити в Київ. Але шила в мішку не втаїти.

Слідкуючи за відкритими мною провадженнями, з впевненістю і з конкретними доказами можу стверджувати, що гальмували розслідування, влаштовували нікому незрозумілі «ігри» з крадіями деревини, браконьєрами і паліями лісу, перш за все, прокурори Ковельського і Камінь-Каширського районів.

Доходило до парадоксів і абсурдів. Наприклад, кримінальне провадження про нанесення фірмою Віктора Семенюка збитків більш, як на 6 млн грн кілька разів витребовувалося прокурорами Ковельської окружної прокуратури Юрієм Новосадом та Євгеном Шаруновичем, воно лежало в прокуратурі по півроку, перешкоджаючи роботі слідчих. А коли прийшли висновки експертизи, якими підтверджено завдані збитки, новоспечений начальник слідства району Максим Новицький (істинне обличчя нинішньої корумпованої поліції, причетний до покривання тяжких злочинів, бандитського угрупування, згодом про це буде окреме розслідування) передав слідчій Юлії Шевчук побажання прокуратури зробити перерахунок завданої шкоди, на що вона не погодилася.

Публікація за темою: На веселій вечірці районної влади та бізнесу прокурор отримав сертифікат на обід

Керівник Ковельської окружної прокуратури Юрій Новосад та голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак, який до обрання на цю посаду мав чималий бізнес в деревообробці

Подібне відбувалося з розслідуваннями і в Камінь-Каширському районі. Збитки від розкрадання деревини на понад 2,5 млн грн ніхто повертати не збирався. Сошичненську територіальну громаду потерпілою стороною від вирубок самосійного лісу місцева прокуратура визнавати відмовилася, сумніваюся, що відповідну заяву взагалі долучили до матеріалів провадження. А прокурор області Віктор Тимчук здивував тим, що сам не знає елементарних норм КПК України. Кримінальне провадження проти все того ж Семенюка, який стріляв над головою 9-річної дитини і змушував людей до рабської праці, він спершу взагалі відмовився відкривати.

Довелося звертатися в суд. Провадження майже через півроку, подолавши три кола прокурорського неробства і зловживань, суд все таки змусив відкрити. Заодно мною було відкрите ще одне кримінальне провадження, тепер уже проти самого прокурора області Тимчука, яке зараз розслідує ДБР.

Звичайно, приємно, що всі провадження про злочинну діяльність «чорних» лісорубів, їх хуліганські дії та зловживання чиновників влади і людей при погонах, причетних до цих оборудок, будуть розслідуватися столичними правоохоронцями. Хотілося б, щоб притягнули до відповідальності всіх покровителів потенційних злочинців. Залишається надіятися у справедливість та законність цих розслідувань і не хочеться вірити, що торгівля злочинами перейде по естафеті до київських поліцейських і прокурорів тільки уже за вищим прейскурантом.

Ярослав АНДРУСЯК

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (2)
  1. Звичайно зможуть якщо з ними поділяться. Якщо в Карпатах гори лисіють так якби по них ураган пройшов а Київ нічого не бачить бо в нас державою правлять глухі сліпі довбойоби і підараси обрізані то про Волинь тут взагалі немає що говорити.

  2. Рівненська – теж саме. Кухітська-Воля – незаконні заправки, помпи, видобуток бурштину. Острівськ, Залізниця, Кухче – пиляють ліс і бабло в карман……………….

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X