Хитрощі зі сміттєзвалищами: чому громада не хоче мати під боком завод

13.06.2021 о 17:13 · 3 хв читання
Фото ілюстративне

В західноукраїнському регіоні накопичилося чимало твердих побутових відходів. Гостро стоїть проблема ця і в Ковелі. Колишній десятирічний мер, який прагнув і на третій строк. Однак фокус не вдався, а проблема залишилася. І не тільки в Ковелі, а в багатьох містах.

Щоб якось викрутитися, за допомогою чиновників від екології, мери виношують ідею будівництва міжрегіональних полігонів і заводів по переробці відходів. Тоді не треба про щось там думати мерам Ковеля, Львова чи Стрия. Завезли сміття в якесь там забите село і радійте дідусі. За п’ятдесят років можна і район завалити.

А для картинки можна і всякі нісенітниці плести про передову технологію.

На цей раз вибрали, всупереч місцевим жителям, село Радошин Ковельського району, поблизу якого є піщаний кар’єр. Почесний доктор Крістіан Чернер, громадянин Австрії, що тісно пов’язаний із Стрийським ПП «Гігаджоуль/Ресайклінг Парк», вже встиг оббігати кар’єр і звернувся до виконуючого обов’язки голови правління акціонерного товариства «Українська залізниця» про укладання договору або оренди для будівництва та експлуатації сучасного заводу з переробки та захоронення відходів для регіону.

Запопадливий і передбачливий австрієць стверджує:

Я мав можливість відвідати місцевість, де знаходиться піщаний кар’єр у с. Радошин. Мешканець з м. Ковель відвіз мене туди, і я міг побачити процес видобування будівельного матеріалу, але є і багато вільних площ

Почесний доктор залишився враженим наскільки великим став кар’єр і загорівся бажанням «створити взірцевий регіональний полігон твердих побутових відходів з усіма допоміжними системами».

Між іншим, родовище піску цінне, і його можна експлуатувати ще років п’ятдесят. А сам кар’єр межує із селом і орнітологічним заказником місцевого значення «Радошин». Кар’єр, між іншим, експлуатувався з порушенням законодавства, на дні – підземні води. Зберігається загроза забруднення підземних водних горизонтів на обширних територіях.

Наполегливе бажання австрійського громадянина і львівських фірм створити біля села Радошин Волинської області взірцевий завод і полігон викликають великі підозріння.

В цілому затія здійснюється без відому місцевої громади. Про задуми влади селяни дізналися зі ЗМІ. Обласна влада заходилася проєктувати «регіональний смітник», а селяни, зібравши підписи всіх мешканців, звертаються в різні інстанції і до народних депутатів. Відповіді не надсилають, або шлють всяку галіматью.

Публікація за темою: Громада на Ковельщині виступає проти будівництва сміттєпереробного заводу

І на завершення. Екологічна інспекція, «передова наука» і особливо чиновницька рать активно пропагують регіональні смітники (дійде мова і до регіональних туалетів). Мовляв, звозити на одну купу відходи з кількох областей. Хто найбільше зацікавлений? Найбільше мова велася про переробку відходів у місті Львові. Недавно по телебаченню говорилося про львівське сміттєзвалище. Можна із впевненістю сказати, що найближчі два-три роки (до виборів) проблема не буде розв’язана. Звідси й походять такі брехливі ідеї про регіональні смітники. А де їх розміщати? На якому-небудь хуторі Волині чи іншого закутка. Тому можна легко зрозуміти таку зацікавленість австрійського громадянина.

Василь КОЗАК

Довідково: Козак Василь Тимофійович у 1961 році закінчив Українську академію сільськогосподарських наук, лісогосподарський факультет (нині – Національний аграрний університет). По закінченні був направлений в лісове господарство Волинської області. У 1972 році захистив дисертацію, за що йому було присвоєно наукове звання – кандидат біологічних наук.

Співавтор багатьох книг і понад 40 наукових робіт.

Тривалий час працював у лісовому господарстві Волинської області, деякий час – у науково-дослідних установах та екологічним інспектором, на педагогічній роботі.

Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (3)
  1. Пане Василю, а куди вивозити сміття, якщо ковельське звалище, наприклад, переповнене? Буду вдячний за відповідь. Заодно підкажіть, як вирішують проблему у цивілізованій Європі.

  2. Рагулі вже прославилися зі своїм сміттям по всій Україні, Волинь зас..ти не дамо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X