Ковель, міський сад

Андрій Миронюк
22.04.2023 о 20:00 · 4 хв читання

На прикінці ХІХ-го століття, а саме у 1896-му році, у Ковелі почали закладати церкву Миколи Чудотворця, вона ж – церква драгунського Кінбурнського полку, який і дислокувався у Ковелі. До речі, до забудови церкви був залучений повітовий предводитель дворянства, обов’язки якого виконував статський радник Петро Косач – батько Лесі України. А що також цікаво, в цій же самій церкві вінчався всесвітньовідомий генерал Першої світової війни Олексій Брусилов.

Власне, за історію самої церкви я писав значно раніше, а сьогоднішній допис хотів би присвятити одному цікавому місцю дозвілля, про існування якого сьогодні мало кому в Ковелі відомо. Мова йде про міський сад, він же – міський парк.

Як і у багатьох інших публікаціях в межах проєкту «Kowel.Vintage» – більше будуть «говорити» фотографії. Причина в цілому вся та ж – брак письмових джерел. Оскільки безліч документів згоріло під час кривавих боїв за місто у 1944-му, в той час як решта – й досі залишаються неопрацьованими в різних архівах.

Але, незважаючи на це, ми всеодно зможемо багато що дізнатися. У в цій розповіді мені допоможуть низка старих світлин, які власне і дозволять нам розібратися в клаптику нашої історії більше ніж столітньої давнини.

Як я сказав на початку цього допису, на прикінці ХІХ-го століття у Ковелі було закладено церкву Кінбурнського полку (сьогодні на її місці знаходиться морг). Гадаю, що разом із заснуванням церкви, або не так і довго після її добудови був закладений і наш «Городской садъ», або як зазначається на деяких фотографіях – «Городской паркъ».

Мабуть, найдавніша фотографія цього ж саду (парку) датується початком ХХ століття. Ця світлина з тієї ж самої серії фотографій Ковеля, які датуються 1906-м роком, часи правління царської Росії.

На світлині ми можемо бачити церкву Миколи Чудотворця, підростаючі дерева з новозакладеного парку та садівника.

Але є і ще одна фотографія цього ж саду до Першої світової війни. На ній ми можемо добре роздивитися загальну сецесію парку. Стежка до літньої сцени, яка супроводжувалася лавками та зеленими насадженнями. А при розвилці стежок можемо побачити якусь табличку. На жаль, ми, мабуть, ніколи не дізнаємось, що на ній було написано, проте можемо припустити, що там йшлася інформафія про саджанці саду.

Наступна фотографія переносить нас вже у 1930-ті роки, часи Польської Республіки. Сад в достатку зелених насаджень: різних дерева та гарно підстрижених кущів; також можемо бачити велику альтанку, дітлахів з матерями, та навіть дитячу коляску.

Також на авіазнімку 1939-го року дуже добре видно, що планування саду (парку) було виконано в хрестообразній формі.

На жаль, ковельському саду не судилося проіснувати до свого п’ятидесятиліття. Протягом майже піврічних боїв місто було розбито вщент, постраждав і сад. Його стан ми можемо оцінити з іншого авіазнімку. Попрошу звернути вашу увагу на те, що знімок датується серединою літа 1944-го року, тобто сад мав бути повністю зелений як на авіазнімку 1939-го року. Проте, картина зовсім інша: частина зелених насаджень зникла та щільність озеленення суттєво змінилась. Можливо сад й зовсім горів. Також видно, що крізь увесь парк проходить військова траншея, а Миколаївська церква і зовсім була повністю знищена.

На сьогоднішній день на місці Миколаївської церкви знаходиться морг, а колишній сад розбитий на декілька зон: з одного боку частину території забрала церква, а з іншого – знаходиться одне з приміщень Ковельського МТМО. Проте, значна частина колишнього саду й досі виконує роль скверу. Хочеться вірити, що з часом та за сприятливих обставин це ж саме місце, так ж само як і сотню років тому, зацвіте особливим та пишним цвітом.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (2)
  1. А можна розкрити авіаційний компонет боїв 1944 року, чи хоча б екіпаж Підколоднова на Пе-2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X