Ковель в картинах та карикатурах Еміля Вайса

Андрій Миронюк
09.11.2022 о 19:00 · 4 хв читання

Попередньо я вже робив публікацію про одну з робіт Еміля Вайса під назвою «Ковель на карикатурах 1918 року». Це – польова газета австро-угорської армії, яка дислокувалась на наших теренах. В газеті гарно, хай і в карикатурній формі, зображений Ковель та ковельчани.

Як ось, нещодавно на теренах платформи eBay – у продажу з’явилась оригінальна картина Еміля Вайса, яка була написана в Ковелі! Цю позицію опублікувала людина з нікнеймом «embasi».

На ній ми можемо спостерігати солдата австро-угорської армії, а знизу напис:

На згадку про період Ковельського мистецтва. Еміль Вайс 1.XII.1917

На картині зображений художник Емануель Башрах-Баре (Emanuel Bachrach-Barée, 1863-1943).

На звороті картини зроблено підпис вже самим сином Емануеля:

Батько в К.У.К. Оберлейтенант в Ковелі (російська Польща) 1917

Для «непідкованого» читача варто зазначити, чому сотню років тому Ковельські терени військові називали: «російська Польща».

Почнемо з контексту тих часів – на дворі повним ходом йшла Перша світова війна, Ковель вже знаходився під контролем австро-угорських та німецьких військ. А до їхнього приходу на ці землі, влітку 1915-го року – тут знаходилась Російська імперія. А до третього розподілу Речі Посполитої у 1795-му – тут була Польща. Але в той ж момент, усі ці терени називали Україною. Дослідуючи листівки початку XX-го століття, дуже часто можна зустріти різні ідентифікації цієї території – то Україна, то Росія, то Польща.

Зараз трішки більше про самого автора цього полотна.

Еміль Вайс народився в Моравії (Чехія) 14 серпня 1896 року. Як зазначають джерела, отримав освіту архітектора у Відні. Згодом пішов на фронт Першої світової війни в складі армії Австро-Угорщини.

Був армійським ілюстратором та художником.

Точно можна стверджувати, що в проміжку 1917-1918 років знаходився у Ковелі (можливо, з 1916 року).

Як я зазначав попередньо, він був ілюстратором. З-під його пера в друк вийшло багато поштових листівок та карикатур: це – краєвиди Ковеля і тодішнього Володимира-Волинського, церкви, каплиці. Листівки друкувалися у Відні та Лейпцигу за акварелями художника Еміля Вайса. Комісаріат Українських січових стрільців, власним коштом видав декілька серій поштових карток, прибуток від продажу яких передбачався для розвитку українських народних шкіл Волині.

Вийшла об’ємна та гарна робота безпосередньо про Ковель під назвою: «Ескізи з Ковеля. Наївні, смішні, картинки ковельчан». Автор Еміль Вайс, спеціальний принт ілюстрацій польової газети армії d.k.u.k.IV. – 1918 рік».

По закінченню війни працював у Празі в якості газетного карикатуриста та комерційного художника, також займався рекламою. Відомо, що його роботи виставляти в Празькому музеї.

Згодом, на фоні подій в Європі емігрував до Британії у 1938 році, а в 1948 році – до США. Працював у якості художника-репортера.

Зазначають, що одним з його улюблених місць було засідання ООН в Нью-Йорку, де його часто сприймали за делегата з його милими старосвітськими манерами, краваткою-метеликом і капелюхом-хомбургом.

Його портретна галерея з кількох тисяч малюнків міжнародних діячів – це історія середини ХХ століття. Деякі малюнки є репортажними, деякі – хитро-сатиричними, і всі вони розкривають незвичайність його «жертв». Крім портретів для видання, на яке він працював, також публікував ілюстрації до статей, замальовок з своїх подорожей, у тому числі з Австрії, за які президент Австрії нагородив його Золотим знаком пошани в 1964 році. Прийняв участь в якості ілюстратора для близько 40 дитячих книг.

Еміль Вайс помер 6 січня 1965 року в США. Похований на кладовищі Маунт-Плезант Хоторн у Нью-Йорку.

Редакція «Ковель media» може не поділяти думку блогерів або дописувачів. За зміст публікацій і їх достовірність відповідальність несуть автори.
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X