Мерія хоче отримати переклад грамоти Сигізмунда І про надання Ковелю Магдебурзького права

16.08.2023 о 17:45 · 2 хв читання
Фото: ВолиньPost

У розпалі робота групи, що працює із вибором нової дати з відзначення – у мирному майбутньому – Дня міста Ковеля.

Про це сьогодні повідомив міський голова Ігор Чайка.

Учора він мав можливість побувати на черговому засіданні, яке модерувала його заступниця з Луцька Наталія Маленицька, й каже, що у них – дуже ґрунтовний підхід. Поставили собі за мету не йти формальним шляхом просто вибрати з переліку відомих дат, але бути дослідниками, пошукачами, опиратися на достовірні факти й працювати з оригіналами документів, щоб потім обґрунтовано представити цю дату на розгляд громаді.

За словами мера міста, депутати, історики, працівники культури й туристичної галузі йдуть зараз таким шляхом: скеровують офіційний лист в Центральний архів історичних документів у Варшаву з тим, аби ми отримали якісний скан грамоти/дозволу польського короля Сигізмунда I Старого князю Василю Михайловичу Сангушковичу Ковельському заснувати на місці села Ковель однойменного міста від 23 грудня 1518 року.

Так-так, йдеться про 23, а не звикле нам 24 грудня.

Ілюстрація зі збірника наукових праць ХІІ Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, м. Ковель, 23-24 жовтня 2003 року

Тож іще один лист, як стверджує міський голова, буде скерований у Київський національний університет імені Тараса Шевченка, – а це класичний університет дослідницького типу, де спеціалісти допоможуть нам дослівно перекласти з латини грамоту Сигізмунда I Старого, даровану князю Василю Михайловичу Сангушковичу Ковельському «заснувати на місці села Ковель у Волинській землі однойменне місто і надає його мешканцям (полякам, русинам, євреям, вірменам і татарам) магдебурзьке право».

Оскільки є нюанси з датами – в грамоті значиться 23 грудня 1518 рік, у пізніших історичних джерелах 24 грудня, хочемо все достеменно перевірити й підтвердити документально.

До речі, слід буде обміркувати цю зимову дату, якщо, все ж, на ній згодом зупинимося. Адже у наших західних міст-партнерів, з якими тепер в одному часі будемо святкувати Різдво, на цей період традиційно багато років припадали різдвяні канікули й час для відпочинку з родинами. Це не був час офіційних візитів, а Дні міст – якраз ці візити передбачають.

Робочій групі – дякую!

Було пізнавально, тож новим ділюся і з вами

– зазначає Ігор Чайка
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Показати коментарі (15)
  1. Діти і родичі чиновників і депутатів в Першу чергу мають бути на фронті, тоді може щось і зміниться.

  2. Два історика, один ковельський, другий луцькій придумали нову тему як вкрасти бюджетних коштів. УПИРІ

  3. Всі погані, все погано….
    Напишіть як правильно
    зробити, а краще зробіть
    САМІ !!!

  4. Осмілюсь нагадати в країні війна. Хіба зараз найважливіше вирішувати коли СВЯТКУВАТИ день міста. Ви там в кабінетах геть подуріли

    1. Підготувати склад своїх дітей і родичів на фронт, для допомоги виносити ранених і шукати тіла.
      А після цього хоч гопки скачуть.

    2. Припинити красти бюджетні кошти, усім складом на допомогу нашим героям.

  5. Скажіть а чому ви цим питанням не займалися 24 лютого 2022 року? Не до того було? Було страшно? Не знали що робити? А чому? Бо почалася війна! Так от,зараз та сама війна щодня гинуть люди щодня у нас тривоги! Якщо рашисти прийдуть сюди то до сраки всі ці ваші “дати святкувань”. Перше ,головне і єдине наше завдання допомагати армії. А не датами займатися. Нудить від цих ваших картинок що ніби ви щось робите!!!!

    1. А ви бачили в лютому 2022 року в черзі біля воєнкоматів когось з «отих»? Отож бо.

  6. А назва міста, яка стане «Ковле», «Ковл» , «Ковел» чи якось інакше, милозвучно з кимось)))))
    Ржач та й тільки😀
    Проєбали всі роки з 1991.

  7. У цьому привілеї оппідуму Ковель надається тевтонське право, а не магдебурзьке.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X