У Ковелі відкрили виставку автолітографій

18.05.2020 о 15:20 · 2 хв читання

У ковельському музеї Самійла Підгірського відкрилася нова виставка.

У День пам’яті жертв політичних репресій в Ковелі після покладання квітів до меморіальної стели «Хрест пам’яті жертв більшовицького терору» патріотичні ковельчани відвідали музей Самійла Підгірського. Тут фундатор музею, голова Волинського відділення Українського фонду культури Геннадій Сарапін відкрив виставку автолітографій, які люб’язно подарував відомий український графік, ілюстратор, маляр Микола Богданець.

Тематика експонованих творів, які виконані в різний період часу, нагадує про політичні репресії у Російській імперії в ХІХ столітті. «Солдатське нежитіє» Тараса Шевченка – «Караюсь, мучуся… але не каюсь…», який десять років відбув солдатської муштри. Нагадує про збройну боротьбу проти національного та соціального гніту – «Гомоніла Україна», «Козацька Слава».

Заслужений працівник культури України Іван Сидорук розповів про останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського, якого московська цариця спровадила на довічне ув’язнення в Соловецький монастир. Мужньо перебувши випробування, він дожив до 116 років. Хвилиною мовчання пом’янули сотні жертв політичних репресій та комуністично-російського терору.

Учасники відкриття виставки згадали волинських і зокрема ковельських українських патріотів – націоналістів Марка Луцкевича та маляра з Полтави Михайла Гаврилка, які відкривали для дітей українські школи у Ковелі. Луцкевич, як посол Польського сейму у 1922-23 роках, захищав права українців Волині, був розстріляний росіянами, а Михайла Гаврилка спалили в топці паровоза. Пом’янули добрим словом Данила Шумука, Самійла Підгірського, які теж були фізично знищені тими ж катами. Сучасних політв’язнів Рассєї Олександра Савченка, Тараса Мазура, Євгена Панова та інших. Також політично переслідуваних сучасної України – Сергія  Стерненка, Марусю Зверобій, Софію Федину, Яну Дугаль, Юлію Кузьменко

– говорить Геннадій Сарапін
Поділитися:

Пов'язані теми

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X
X